Słowo-na-27-stycznia-2023

27 stycznia 2023. Słowo na 3 piątek okresu zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

27 stycznia 2023, Piątek

Piątek III tygodnia okresu zwykłego (rok I; patron dnia: tu; w archidiecezjach białostockiej i warszawskiej oraz w diecezji warszawsko-praskiej wspomnienie dowolne błogosławionego Jerzego Matulewicza, biskupa; inne oficjum: tu)

Czytania i aklamacja przed Ewangelią    +

  Ewangelia (Mk 4, 26-34)

Rozwój królestwa Bożego

Słowa Ewangelii według Świętego Marka:

Jezus mówił do tłumów:

«Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. Gdy zaś plon dojrzeje, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo».

Mówił jeszcze: «Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki podniebne gnieżdżą się w jego cieniu».

W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.

Oto Słowo Pańskie.

   Rozważanie Ojca Pustelnika


*Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Praktyczna kontemplacja

Cisza tak wiele daje… Wnętrze wypełnia się harmonią i pokojem. To optymalna sytuacja, aby usłyszeć w sumieniu głos Boga. Bóg daje nam swe natchnienia. Pokazuje, co należy czynić, a czego unikać. Jeśli ufnie podejmujemy te wskazania, nasze życie staje się przestrzenią Bożego działania. Wtedy wszystkie sprawy, nawet te najbardziej błahe i przyziemne, idą właściwym torem. A jeżeli coś przebiega inaczej, niż przewidywaliśmy, to bez problemu z tym się godzimy. Bardzo szybko dostrzegamy, że tak właśnie jest najlepiej.

Niestety, cały problem polega na tym, że często nie słuchamy żywego głosu Boga w sumieniu. Pozwalamy, aby wielorakie zmartwienia ogarnęły nas zewsząd swymi mackami. Takie przejmowanie się w niczym nie pomaga, a wręcz jest bardzo szkodliwe. Trwożliwe myśli tworzą barierę, która uniemożliwia odbiór Bożych „podpowiedzi”. Skutkiem tego jest bezproduktywne i chaotyczne działanie, które zamiast pomóc, jeszcze tylko pogarsza sytuację.

Dlatego jest ogromnie ważne, aby w ciszy i w skupieniu wsłuchiwać się w głos swego sumienia. W ten sposób możemy odebrać i podjąć Boże natchnienia. Jest to niezbędny punkt wyjścia. Otwarcie serca na to wewnętrzne światło jest wielkim „kapitałem początkowym”. To znaczy zewnętrznie nie ma jeszcze żadnego wielkiego dzieła. Ale wewnętrznie mamy już w sercu Bożą myśl, która zawiera w sobie potężną stwórczą moc. Taki stan można opisać przy pomocy „Bożego ziarna”, które zostało przyjęte przez glebę naszej duszy.

Warto dostrzec istotną różnicę pomiędzy dwoma obszarami ziemi, na których jeszcze aktualnie nic nie rośnie. Jeden obszar, to ziemia bez ziarna, która oznacza człowieka zamkniętego na Boże słowo. Na zewnątrz nic teraz Bożego nie ma i w przyszłości też nie będzie. Drugi obszar, to ziemia z ziarnem. Tym razem wprawdzie początkowo nie widać plonu, ale istnieje już ogromny potencjał Bożego dobra. W tym sensie Jezus wskazuje na ziarenko gorczycy, które będąc „najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi” przeobraża się potem w wielkie drzewo; gorczyce nad Jeziorem Galilejskim osiągały nawet do 3-5 metrów wysokości (por Mk 4, 26-34).

Tak więc z ziarna Bożego natchnienia może wyrosnąć potężne drzewo Bożego dzieła. Ale sama możność takiego wzrostu nie wystarczy. Potrzebna jest jeszcze właściwa strategia współpracy z Bożą łaską. W tym względzie najważniejsza jest „kontemplacyjna bezczynność”, która umożliwia Bogu działanie. Pokusa polega na tym, że człowiek po obsianiu pola, chcąc przyśpieszyć wzrost, zaczyna swe niecierpliwe „ludzkie nad-czynności”. Gdy roślinki już nieco wyrosły, zaczyna je pociągać do góry…, aby przyśpieszyć wzrost. Niestety, efektem takiego wyciągania będzie po prostu wyrwanie delikatnej roślinki z gleby. Podobnie w przypadku za silnych nawozów. Roślinki zostaną spalone, lub szybko wyrosną, ale potem wiatr łatwo je połamie i zniszczy.

Wiele Bożych inicjatyw i relacji międzyludzkich zostało na początku pięknie rozpoznanych i podjętych. Niestety, późniejsza niecierpliwość doprowadziła do zniszczenia wszystkiego. Dlatego strzeżmy się „światowego przyśpieszania”. Z pomocą kontemplacji pozwólmy Bogu działać w czasie. Kontemplacja przypomina postawę rolnika, który obsiał pole, a potem ufnie czeka: „Ziemia sama z siebie wydaje plon”.

Tak oto pozornie „bezczynna kontemplacja” okazuje się czynnością najbardziej owocną. Kontemplacja jest najważniejszą częścią życia każdego człowieka. Nie jest to już światowa „zapędzona skuteczność”, ale ewangeliczne dzieło, mocą Bożego Ducha. Cała sztuka polega na tym, aby nie przeszkadzać Bogu w działaniu. Cel ten pozwala osiągnąć kontemplacja. Taki jest między innymi sens pustelniczego trwania przed Bogiem w intencji ludzi żyjących w świecie. Pustelnik poprzez kontemplacyjną obecność, modlitwę i pracę w pustelni wszystkich wspiera, aby Bóg w każdej duszy mógł jak najpiękniej swe dzieło zrealizować. Jeśli będziemy respektować „prawo kontemplacji”, doświadczymy wielu dobrych owoców już na ziemi. Zachwycającą pełnię plonu zbierzemy w Niebie.

30 stycznia 2015 (Mk 4, 26-34)


Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 881 dostępny od 21:00 (~5-35′). 

Słowo na jutro
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu  (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Homilia
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka