30 lipca 2024. Słowo na wtorek 17 tygodnia zwykłego w roku II. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
30 lipca 2024, Wtorek
Wtorek XVII tygodnia zwykłego (rok II) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania +
Czytania na wtorek 17 tygodnia zwykłego (rok liturgiczny II)
1. czytanie (Jr 14, 17-22)
W czasie klęski nadzieja w Bogu
Czytanie z Księgi proroka Jeremiasza
Oczy moje wylewają łzy dzień i noc bez przerwy, bo wielki upadek dotknie Dziewicę, Córę mojego ludu, klęska bardzo wielka. Gdy wyjdę na pole – oto pobici mieczem! Jeśli pójdę do miasta – oto męki głodu! Nawet prorok i kapłan błądzą po kraju, nic nie rozumiejąc.
Czy nieodwołalnie odrzuciłeś Judę albo czy odczuwasz wstręt do Syjonu? Dlaczego nas dotknąłeś klęską, a nie ma dla nas uleczenia? Spodziewaliśmy się pokoju, ale nie ma nic dobrego; czasu uleczenia – a tu przerażenie!
Uznajemy, Panie, naszą niegodziwość, przewrotność naszych przodków, bo zgrzeszyliśmy przeciw Tobie. Nie odrzucaj nas przez wzgląd na Twoje imię, od czci nie odsądzaj tronu Twojej chwały! Pamiętaj, nie zrywaj przymierza z nami!
Czy są wśród bożków pogańskich tacy, którzy by zesłali deszcz? Czy może niebo zsyła krople deszczu? Czy raczej nie Ty, Panie, nasz Boże? W Tobie pokładamy nadzieję, bo Ty uczyniłeś to wszystko.
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 79 (78), 5 i 8. 9. 11 i 13 (R.: por. 9cd))
Wyzwól nas, Boże, dla imienia Twego
Czy wiecznie będziesz się gniewał? *
Nie pamiętaj nam win przodków naszych,
niech szybko nas spotka Twoje zmiłowanie, *
gdyż bardzo jesteśmy słabi.
Wyzwól nas, Boże, dla imienia Twego
Wspomóż nas, Boże, nasz Zbawco, *
dla chwały Twojego imienia;
wyzwól nas i odpuść nam grzechy *
przez wzgląd na swoje imię.
Wyzwól nas, Boże, dla imienia Twego
Niech jęk pojmanych dojdzie do Ciebie *
i mocą Twego ramienia ocal na śmierć skazanych.
My zaś, lud Twój i owce Twojej trzody, †
będziemy wielbić Ciebie na wieki *
i przez pokolenia głosić Twoją chwałę.
Wyzwól nas, Boże, dla imienia Twego
Aklamacja
Alleluja, alleluja, alleluja
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mt 13, 36-43)
Wyjaśnienie przypowieści o chwaście
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Jezus odprawił tłumy i wrócił do domu. Tam przystąpili do Niego uczniowie, mówiąc: «Wyjaśnij nam przypowieść o chwaście».
On odpowiedział: «Tym, który sieje dobre nasienie, jest Syn Człowieczy. Rolą jest świat, dobrym nasieniem są synowie królestwa, chwastem zaś synowie Złego. Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł; żniwem jest koniec świata, a żeńcami są aniołowie.
Jak więc zbiera się chwast i spala w ogniu, tak będzie przy końcu świata. Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia oraz tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Wtedy sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego.
Kto ma uszy, niechaj słucha!»
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (17 wtorek zwykły, rok liturgiczny B I)
Boży pokój i zło
Medytując o walce dobra ze złem i o Bożym pokoju, przypomniało mi się zdarzenie sprzed wielu lat. Choć w rzekach już wiele wody upłynęło, to jednak duchowe przesłanie na trwałe pozostało w pamięci…
Rzecz działa się przy pewnym malutkim kościółku, gdzie umieszczony jest skromny obraz św. Małgorzaty Antiocheńskiej. Prosty wizerunek, ale przedstawia niezwykle ważną duchową prawdę. Otóż św. Małgorzata wpatruje się modlitewnie w niebo. Trzyma w ręku krzyż z długą pionową belką, którą trafia w środek paszczy smoka wijącego się u jej stóp. Święta zdecydowanie zwycięża moce zła. Smok symbolizuje potęgę szatana, który usiłuje zniszczyć człowieka. Przesłanie obrazu jest takie, że droga do zwycięstwa nie prowadzi poprzez samodzielne stanięcie do walki, „twarzą w twarz” wobec zła. Trzeba zwrócić się z całą ufnością ku Chrystusowi. Dlatego św. Małgorzata ma oczy skierowane ku górze, mówiąc niejako: „Szukaj tego, co w górze. Wpatruj się w Chrystusa”. Jednocześnie św. Małgorzata trzyma krzyż, poprzez który spływa Boża moc unicestwiająca śmiertelne pokusy i działanie szatana. Czemu opisuję ten obraz?
Otóż częsta kontemplacja tego wizerunku okazała się bardzo pomocna w konkretnej sytuacji, nieopodal kościółka. Pewna kobieta, nie znajdując miejsca na zaparkowanie, pojawiła się pełna złości. Dodatkowo ktoś skierował do niej kilka słów krytyki odnośnie jej agresywnego zachowania. To wszystko wyzwoliło u niej silną agresję, naszpikowaną oskarżeniami odnośnie całego świata. To był wielki ładunek emocjonalnej i wolitywnej złości. Akurat pojawiłem się na drodze tej osoby…
Zostałem „ubogacony” słowotokiem. Spokojnie słuchałem i w trakcie zacząłem doświadczać w sercu coraz większego pokoju. Precyzując, na zewnątrz słuchałem, ale we wnętrzu spoglądałem na Jezusa. Wizerunek św. Małgorzaty był dla mnie przewodnikiem w tej sytuacji. Nie wszedłem w bezpośrednią słowną konfrontację. To byłaby żałosna porażka i efekty byłyby z pewnością opłakane. Jedynie wypowiedziałem kilka słów uspokojenia, ale zasadniczo kontemplowałem w sercu Jezusa. Dokonał się cud Bożego działania. W obrębie niewielkiej materialnej przestrzeni ujawniły się dwa zupełnie odmienne światy duchowego reagowania. Agresywna osoba przepełniona była nienawiścią i recytowała długą „litanię oskarżeń” świata całego. Pomimo tego w sercu czułem pokój i spokojną wyrozumiałość. To nie był stoicki pokój „własnej produkcji”, ale dar pokoju otrzymany od Boga na ten czas. Ja, nędzny grzesznik, tylko spoglądałem na oblicze Jezusa, trzymając w ręku duchowy krzyż. Poprzez ten krzyż mogła spłynąć na mnie Boża łaska. Smok zła został trafiony w sam środek wściekłej paszczy. Jego działanie zostało sowicie unieszkodliwione. Co więcej, w końcu na twarzy owej osoby pojawił się zwiastun uśmiechu; wprawdzie przeniknięty pewną dozą ironii, ale i tak to był niebagatelny postęp wobec początkowej burzy wściekłości.
Po tym „spotkaniu” zatrzymałem się jeszcze w kościółku na modlitwę, kontemplując obraz św. Małgorzaty Antiocheńskiej. Ogarnął mnie jeszcze większy Boży pokój. Normalnie po takim ataku złości byłbym przynajmniej wytrącony ze stanu relatywnej równowagi. A tu zupełnie co innego. Nie odczuwałem do tej osoby żadnych złych uczuć. Wręcz przeciwnie. Takie szczere współczucie. Biedny człowiek. Wszak agresywne reakcje są zewnętrznym znakiem, że ktoś nie może dać sobie rady sam ze sobą. Pomodliłem się o pokój serca dla tej osoby.
Tak! To fundamentalna sprawa. Sam nie mogę spoglądać w paszczę zła. Sam przegram i drugiemu nie pomogę. Mogłem doświadczyć, jak poprzez krzyż modlitwy spływają zdroje łask. Zło zostaje zwyciężone Bożą mocą. Panie Jezu dziękuję Ci za zwycięski pokój, jaki daje Twoja błogosławiona obecność. Niech Twój święty pokój wypełnia serca wszystkich ludzi. Święty Boży pokój…
28 lipca 2015 (Mt 13, 36-43)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1431 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka