Słowo na 4 kwietnia

4 kwietnia 2025. Słowo na piątek 4 tygodnia Wielkiego Postu. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

4 kwietnia 2025, Piątek

Piątek IV tygodnia Wielkiego Postu, pierwszy piątek miesiąca (patron dnia: tu; inne oficjum: tu)
święty pustelnik dziś wspominany: św. Benedykt Czarny

Czytania   +

   Ewangelia (J 7, 1-2. 10. 25-30)

Przeciwnicy zamierzają pojmać Jezusa, lecz godzina Jego jeszcze nie nadeszła

Słowa Ewangelii według Świętego Marka:

Jezus obchodził Galileę. Nie chciał bowiem chodzić po Judei, bo Żydzi zamierzali Go zabić.

A zbliżało się żydowskie Święto Namiotów. Kiedy zaś bracia Jego udali się na święto, wówczas poszedł i On, jednakże nie jawnie, lecz skrycie.

Niektórzy z mieszkańców Jerozolimy mówili: «Czyż to nie jest Ten, którego usiłują zabić? A oto jawnie przemawia i nic mu nie mówią. Czyżby zwierzchnicy naprawdę się przekonali, że On jest Mesjaszem? Przecież my wiemy, skąd On pochodzi, natomiast gdy Mesjasz przyjdzie, nikt nie będzie wiedział, skąd jest».

A Jezus, nauczając w świątyni, zawołał tymi słowami: «I Mnie znacie, i wiecie, skąd jestem. Ja jednak nie przyszedłem sam z siebie; lecz prawdomówny jest Ten, który Mnie posłał, którego wy nie znacie. Ja Go znam, bo od Niego jestem i On Mnie posłał».

Zamierzali więc Go pojmać, jednakże nikt nie podniósł na Niego ręki, ponieważ godzina Jego jeszcze nie nadeszła.

Oto Słowo Pańskie

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (piątek 4 tygodnia Wielkiego Postu, rok liturgiczny C I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Pochylona głowa

Schematy tkwiące w sercach i umysłach. Przekonania i prawdy, które wydają się oczywiste. Nawet na myśl nie przychodzi, że można inaczej. I oto błyskawica, która przeszywa zastygłą noc. Z półsnu, a może i nawet głębokiego snu, wyrywa nas światło słowa i gestu. Papieska prośba: „A teraz chciałbym udzielić błogosławieństwa, ale najpierw proszę was, zanim biskup pobłogosławi, módlcie się, żeby Pan błogosławił biskupa. Módlcie się za swojego biskupa. W chwili ciszy pomódlcie się za mnie”.

Tak oto twierdza schematu pada. Kiedyś za sprawą biedaczyny z Asyżu, a dziś dzięki biskupowi Rzymu, Franciszkowi. Można inaczej. Najpierw pochylony biskup przed ludem, a dopiero potem lud przed biskupem. Jakże mądra ochrona przed pokusą pychy błogosławienia. Kochać kogoś, to uznać przed nim swe ubóstwo i pokornie błagać o jałmużnę.

Biskup Rzymu zaprasza do przemiany myślenia. Nie mogę stawać jak bogaty dawca Chrystusa wobec biednego odbiorcy. Tradycyjny schemat polega na tym, że zaangażowani na drodze wiary modlą się i działają na rzecz „niewiernych”. Często jednak pod tą pozorną troską, tak naprawdę kryje się faryzejska pycha. Oto ja bardziej wierzący wypraszam ci nędzny celniku dar zbawienia. Co więcej, pobożny faryzeusz niejednokrotnie wkłada mniej lub bardziej widzialny rynsztunek Bożego posłańca. Niestety, jest to logika władzy świeckiej, która dodaje sobie splendoru, aby pokazać, kto tu rządzi. Biskup Franciszek sam niesie bagaże, płaci rachunki za wynajmowany pokój, gotuje, prosi w rozmowach o modlitwę. Ekstrawagancja?

Raczej nie … Jak to? Spójrzmy na Jezusa Chrystusa. „Ja jednak nie przyszedłem sam z siebie; lecz prawdomówny jest Ten, który Mnie posłał, którego wy nie znacie. Ja Go znam, bo od Niego jestem i On Mnie posłał” (J 7, 28-29). Jezus jest świadomy, że został posłany przez Boga Ojca. Ale ta świadomość w niczym nie powoduje, że zaczyna sam sobie udzielać splendoru. Niezmiennie pozostaje w wyglądzie i zachowaniu zwykłym człowiekiem. Człowiek do bólu na krzyżu! To obrazuje pełne zaufanie do Boga. Jezus sam sobie chwały nie nadaje. Otwiera się na Chwałę od Ojca.

Papież Franciszek pomaga nam zasmakować tego chleba pokory. Przekazuje świetną intuicję dla wszystkich, którzy chcą głosić Jezusa Chrystusa. Nie zaczynaj od modlitwy za ludzi. To może być wielka pycha „człowieka z wyżyn”, który przychodzi do „niewiernych z nizin”. Skuteczna blokada łaski. Wzorem Franciszka warto zacząć prośbą o modlitwę (przynajmniej w sercu). Ten niesamowity gest warto podejmować tak zwyczajnie. Niech np. żona uczęszczająca na Mszę św. poprosi średnio praktykującego męża o modlitwę za nią. Niech rekolekcjonista prosi swych wiernych o duchowe wsparcie i modlitwę. Taka droga to bezcenne lekarstwo, żeby nie być jak faryzeusz wobec celnika.

W tym duchu, pokornie pochylam przed Tobą moją nędzną głowę i pragnę Cię prosić o modlitwę za mnie, ubogiego eremitę. Niech franciszkańska prostota, dobroć i pokój pomagają nam wiernie i ufnie kroczyć przez życie razem z Jezusem Chrystusem.

15 marca 2013 (J 7, 1-2.10.25-30)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1679 dostępny od 20:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca biskupa Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
bp Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.

Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.