Słowo na 1 sobotę miesiąca, 5 marca 2022. Nowenna Pompejańska o ustanie wojny. Помпейська дев’ятниця на кінець війни. Msza z zawierzeniem Maryi i różańcem online. Ewangelia z rozważaniem Ojca Pustelnika


5 marca 2022, Pierwsza Sobota Miesiąca

Sobota po Popielcu, Okres Wielkiego Postu (rok C, II) – pierwsza sobota miesiąca (inne oficjum: tu)

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilia (~10-25′)

● Msza i różaniec

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia (Łk 5, 27-32)


Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:


Jezus zobaczył celnika, imieniem Lewi, siedzącego na komorze celnej. Rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» On zostawił wszystko, wstał i z Nim poszedł.

Potem Lewi wydał dla Niego wielkie przyjęcie u siebie w domu; a był spory tłum celników oraz innych ludzi, którzy zasiadali z nimi do stołu. Na to szemrali faryzeusze i uczeni ich w Piśmie, mówiąc do Jego uczniów: «Dlaczego jecie i pijecie z celnikami i grzesznikami?»

Lecz Jezus im odpowiedział: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać do nawrócenia się sprawiedliwych, lecz grzeszników».



Oto Słowo Pańskie.


   Rozważanie Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).



Niebezpieczna doskonałość


        „Troska o doskonałość. Codzienna czujność, aby sumiennie zdążać drogą cnót. Wysiłek, aby nieustannie być świadkiem chrześcijańskich wartości”. Czy taka postawa jest gwarancją świętości? Czy jest to wzorzec dla chrześcijanina? Na pierwszy rzut oka odpowiedź wydaje się jednoznacznie pozytywna. Nie jest to jednak pogląd słuszny. Zatroskanie o doskonałość jest bowiem postawą głęboko dwuznaczną. Może oznaczać dwa odmienne światy: całkowite zaprzeczenie lub piękne wcielenie Ewangelii. Warto uświadomić sobie na czym polega różnica, aby uniknąć przykrej choroby, która od wewnątrz może rozkładać naszą duszę.

         W pierwszym przypadku, sprzecznym z przesłaniem Ewangelii, własna doskonałość jest najważniejszym celem życiowym. Człowiek pragnie w swoich oczach uchodzić za nieskazitelnego. To pragnienie „nieskażonego” wizerunku jeszcze bardziej daje o sobie znać w relacji do innych. Na mocy zachowywanej doskonałości, taki chrześcijanin uważa siebie za „porządnego świadka Ewangelii”. Ale niestety prawda jest zupełnie inna.

         Koncentracja na doskonałości zamyka bowiem w sobie. Z pomocą „cnót” rozwija się choroba pysznego egoizmu. Nawet Bóg staje się jedynie elementem w konstrukcji własnego idealnego życia. Drugi człowiek przybiera postać „brudnego intruza”, wobec którego trzeba trzymać bezpieczny dystans. Jak to rozumieć? Widać to wyraźnie na przykładzie ewangelicznych faryzeuszy i uczonych w Piśmie (Por. Łk 5, 27-32). Obsesyjnie byli „zakręceni” na punkcie swej czystości. W ten sposób zabijali miłość w swych sercach. Własna perfekcyjność była dla nich radykalnie ważniejsza od drugiego człowieka. Dlatego na dystans trzymali się wobec ludzi o niepewnej reputacji. W tym świetle, jasne staje się pełne zgorszenia pytanie, zadane uczniom Jezusa: „Dlaczego jecie i pijecie z celnikami i grzesznikami?”.

         Człowiek skoncentrowany na swej idealności tworzy lękliwe bariery i jako „lepszy” trzyma na dystans „gorszych”. Ten dystans pełni rolę „strefy bezpieczeństwa”, która ma chronić przed złym oddziaływaniem. Moja doskonała czystość zyskuje rangę świętego absolutu; drugi zaś staje się potencjalną przyczyną zabrudzeń. Wyrazistym zobrazowaniem tego jest pewna sytuacja, gdy „czyściuteńki” posiadacz wychuchanego samochodu nie podwiózł do szpitala zakrwawionego rannego człowieka, bojąc się zabrudzenia wnętrza, zwłaszcza pięknej tapicerki. Tak! Warto przyjrzeć się swemu wnętrzu. Troska o cnoty może bowiem być heroiczną formą celebrowania, ale nie Jezusa, lecz własnego egoizmu. Subtelna krypto-pycha …

         Jezus zaprasza do podjęcia całkowicie odmiennej logiki życia. Znamienne są stwierdzenia: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników”. Słowa te są świetną ilustracją pokornej postawy miłości. Tym razem zdecydowanie na pierwszym miejscu nie jest moja doskonałość, ale dobro drugiego człowieka. Takie nastawienie serca naturalnie otwiera na Boga, który zyskuje status Najważniejszego Źródła.

         Nie oznacza to oczywiście obniżenia standardów moralnych. Wręcz przeciwnie. Cnoty i wartości przestają być „martwą układanką”, stając się „żywym pokarmem”. Wady i grzechy są jak najbardziej nazywane po imieniu. Dostrzeżone słabości nie są jednak powodem wypisywania „punktów karnych”, lecz mobilizują do zatroskania o drugiego. Objawia się miłość, która widząc słabość, pragnie razem być ze słabym i na miarę możliwości pomagać.

         Taki wybór życiowy oznacza, że jestem gotów ponieść nawet wiele wyrzeczeń i ofiar. Zamiast „zasieków” pojawia się pomost, poprzez który drugi może przyjść i uzyskać potrzebne wsparcie. W miejsce lęku przed zabrudzeniem, występuje postawa odważnego dzielenia się dotychczas zdobytą czystością. Rodzi się zdrowa, prawdziwie ewangeliczna hierarchia moralna. Jaka? Najważniejszy jest Jezus, następnie drugi człowiek, potem cnoty i wartości, i na końcu moja nędzna osoba. Koncentracja na doskonałości, oddala od Boga i od człowieka. Droga miłości, otwiera na Boga, zbliża do człowieka i pozwala wszystkim pokornie wzrastać w doskonałości.

8 marca 2014 (Łk 5, 27-32)


Aloha Lei Hawaje Mahalu


Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.



   Komentarze video

Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Dobra Homilia


Dzisiejsza homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Msza z Różańcem


Msza Święta z zawierzeniem Maryi w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, zakończona Różańcem.
Od 1 marca do 24 kwietnia 2022 roku codziennie odmawiane są trzy części Różańca w ramach Nowenny Pompejańskiej w intencji szybkiego ustania wojny. Dwie części odmawiane są od 14:00 do 15:00, ostatnia część o dotychczasowej godzinie 17:30.

Sobota, 5 marca 2022, transmisja z Sanktuarium: 14:00 – nowenna, 18:00 – msza święta oraz różaniec.

Nowenna Pompejańska 5
Помпейська дев’ятниця на кінець війни
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu

Msza z zawierzeniem Maryi
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu



Rok Świętej Rodziny


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl