Słowo na Niedzielę 6 marca 2022. Nowenna Pompejańska o ustanie wojny. Помпейська дев’ятниця на кінець війни. Msza z różańcem online. Ewangelia z rozważaniem Ojca Pustelnika


6 marca 2022, Niedziela

I Niedziela Wielkiego Postu (rok C, II) inne oficjum: tu

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilia (~10-25′)

● Msza i różaniec

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia (Łk 4, 1-13)


Jezus przebywał w Duchu Świętym na pustyni i był kuszony

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:


Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu, a wiedziony był przez Ducha na pustyni czterdzieści dni, i był kuszony przez diabła. Nic przez owe dni nie jadł, a po ich upływie poczuł głód. Rzekł Mu wtedy diabeł: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby stał się chlebem».

Odpowiedział mu Jezus: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek”».

Wówczas powiódł Go diabeł w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł do Niego: «Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je dać, komu zechcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje».

Lecz Jezus mu odrzekł: «Napisane jest: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”».

Zawiódł Go też do Jerozolimy, postawił na szczycie narożnika świątyni i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół. Jest bowiem napisane: „Aniołom swoim da rozkaz co do ciebie, żeby cię strzegli, i na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”».

Lecz Jezus mu odparł: «Powiedziano: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”».

Gdy diabeł dopełnił całego kuszenia, odstąpił od Niego do czasu.



Oto Słowo Pańskie.


   Rozważanie Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).



Diabelskie ostrze pokusy


         Żyjemy w świecie napromieniowanym pokusami. Diabeł bezpośrednio lub poprzez człowieka mami swymi uwodzicielskimi sztuczkami. Pojawienie się pokusy może być spowodowane tysiącami powodów. Nie można od razu wyciągać pochopnych wniosków. Ogólnie rzecz biorąc, pokusa może być związana z wcześniejszymi grzechami, mieć charakter neutralny lub pojawić się na skutek istniejących już dobrych, świętych czynów. W pierwszym przypadku jest konsekwencją zaistniałej słabości. Przez zrobiony wyłom, zło chce wlewać się coraz szerszym strumieniem. W drugiej sytuacji, zło chce uszkodzić istniejącą zdrową tkankę i zainicjować proces moralnego upadku. Wreszcie świętość wzbudza szczególną złość i diabeł chce unieszkodliwić wzrastającą moc dobra i przeobrazić je w jeszcze większe zło.

         Zauważmy, że nawet sam Jezus Chrystus doświadczał pokus na pustyni. „Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu, a wiedziony był przez Ducha na pustyni czterdzieści dni, i był kuszony przez diabła” (Łk 4, 1). Sposób zachowania Jezusa, Boga i człowieka, to najlepsza szkoła w walce z pokusami. Doświadczenie Jezusa pozwala dostrzec niejako różne częstotliwości potencjalnego promieniowania zła. Warto wyróżnić trzy charakterystyczne rodzaje pokus.

         Pierwsza z nich polega na tym, aby całkowicie priorytetowe miejsce przyznać zaspokojeniu egoistycznej potrzeby. „To ma być, bo chce mi się”. Na przykład chęć zaspokojenia własnego głodu przyjemności, nawet za cenę zignorowania i skrzywdzenia drugiego. Zło polega na tym, że moja wola staje się najważniejsza. Potrzeby drugiego i Wola samego Boga nie są w kręgu zainteresowań lub pozostają odsunięte na dalszy plan. To model życia wedle zasady „Chce mi się. Bądź wola moja”. Rzeczy i zachowania zgodne z moją wolą są definiowane jako dobre i konieczne, zaś niezgodne jako niepotrzebne i złe. Przezwyciężaniem pokusy jest tutaj radykalne postawienie Woli Bożej na pierwszym miejscu. Słowo Boże, poprzez lekturę i słuchanie, najlepiej uwrażliwia na tę Wolę. Pokarm Słowa Bożego jest ważniejszy od innych „chlebów”, nawet jeśli są dobre same w sobie.

         Druga pokusa dotyczy relacji doczesności i wieczności. Presja zła polega na tym, aby wszystko rozpatrywać jedynie w świetle życia doczesnego. Na przykład w przypadku choroby nowotworowej jest to pragnienie wyzdrowienia i życia za wszelką cenę. Niektórzy są w stanie skorzystać nawet z pomocy magicznych zabiegów, aby odzyskać zdrowie. Choroba jako pomoc w wiecznym zbawieniu zupełnie nie jest brana pod uwagę. W tym przypadku trzeba pamiętać, że nie jest najważniejsze, co jest dawane, ale kto jest dawcą. Bóg czy diabeł? Obroną jest tutaj czerpanie tylko z tego, co ma źródło w Bogu. Jednocześnie trzeba traktować na serio życie wieczne jako ważniejsze od doczesnego.

         Wreszcie trzecia pokusa dotyka wiarygodności Boga. Czy Bóg rzeczywiście kocha, mówi prawdę i dotrzymuje swej obietnicy? Człowiek chce niejako „przetestować” samego Boga. Wystawia Go na próbę, de facto uważając diabła za bardziej wiarygodnego. Występuje tu uderzenie w autorytet Boga. Zarazem człowiek chce Go sprawdzić wedle własnego pomysłu. Skoczę z wieżowca, jeśli Bóg jest miłością, to powinien mnie przecież uratować. Przy tej demonicznej pokusie najlepszą obroną jest absolutnie zawsze i wszędzie powtarzać „Jezu ufam Tobie”. Nawet w największym cierpieniu i krzywdzie widzieć niezmiennie w Bogu Miłość i Prawdę.

         Nawet najbardziej zdolny człowiek nie da sobie rady z przewrotnymi i super inteligentnymi szatańskimi pokusami. O własnych siłach wcześniej czy później polegnie. Człowiek może zwyciężyć tylko w mocy Ducha Świętego. Zarazem jeśli zostanie przezwyciężona jednostkowa pokusa lub ich seria, nie można uznać, że walka została skończona. Diabeł bowiem co najwyżej wycofuje się na pewien czas, aby potem z jeszcze większą mocą i perwersją uderzyć. Najbardziej trzeba być uważnym w chwilach słabości. Jezus doświadczył pokusy, gdy odczuł głód i po raz ostatni w skrajnym wyczerpaniu na krzyżu.

         Niezależnie od jakości i intensywności diabelskiej pokusy, w mocy Ducha Świętego człowiek zawsze może zwyciężyć. Jezus daje tego najlepszy przykład.

17 lutego 2013 (Łk 4, 1-13)



Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.



   Komentarze video

Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Dobra Homilia


Dwie, aktualne homilie Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia do dzisiejszej Ewangelii (~10-25′):

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Msza z Różańcem


Msza Święta w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, poprzedzona Różańcem.

Od 1 marca do 24 kwietnia 2022 roku codziennie odmawiane są trzy części Różańca w ramach Nowenny Pompejańskiej w intencji szybkiego ustania wojny. Dwie części odmawiane są od 14:00 do 15:00, ostatnia część o dotychczasowej godzinie 17:30.

Niedziela, 6 marca 2022, transmisja z Sanktuarium: ~11:00Gorzkie żale, 14:00 – nowenna, 17:30 – różaniec, 18:00 – msza święta.


Msza ostatniej szansy z ojcem Zygmuntem Kwiatkowskim SJ o godzinie 20:30, dostępna jest tylko w czasie rzeczywistym w ramach transmisji stałej – kliknij TUTAJ (nie ma możliwości retransmisji). Pozostałe nagrania mszy z ojcem Zygmuntem dostępne są TUTAJ.

Nowenna Pompejańska 6
Помпейська дев’ятниця на кінець війни
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu



Rok Świętej Rodziny


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl