6 lutego 2023. Słowo na 5 poniedziałek okresu zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
6 lutego 2023, Poniedziałek
Poniedziałek V tygodnia okresu zwykłego (rok I) – wspomnienie świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy (patroni dnia: tu; inne oficjum: tu)
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania i aklamacja przed Ewangelią +
Czytania (rok liturgiczny I)
1. czytanie (Rdz 1, 1-19)
Stworzenie świata
Czytanie z Księgi Rodzaju
Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami. Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się stanie światłość!» I stała się światłość. Bóg, widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą.
I tak upłynął wieczór i poranek – dzień pierwszy.
A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstanie sklepienie w środku wód i niechaj oddzieli ono jedne wody od drugich!» Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało, Bóg nazwał to sklepienie niebem.
I tak upłynął wieczór i poranek – dzień drugi.
A potem Bóg rzekł: «Niechaj zbiorą się wody spod nieba w jedno miejsce i niech się ukaże powierzchnia sucha!» A gdy tak się stało, Bóg nazwał tę suchą powierzchnię ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem. Bóg, widząc, że były dobre, rzekł: «Niechaj ziemia wyda rośliny zielone: trawy dające nasiona, drzewa owocowe rodzące na ziemi według swego gatunku owoce, w których są nasiona». I tak się stało. Ziemia wydała rośliny zielone: trawę dającą nasienie według swego gatunku i drzewa rodzące owoce, w których było nasienie według ich gatunków. A Bóg widział, że były dobre.
I tak upłynął wieczór i poranek – dzień trzeci.
A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstaną ciała niebieskie, świecące na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy, aby wyznaczały pory roku, dni i lata; aby były ciałami jaśniejącymi na sklepieniu nieba i aby świeciły nad ziemią». I tak się stało. Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy. I umieścił je Bóg na sklepieniu nieba, aby świeciły nad ziemią; aby rządziły dniem i nocą i oddzielały światłość od ciemności. A widział Bóg, że były dobre.
I tak upłynął wieczór i poranek – dzień czwarty.
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 104 (103), 1-2a. 5-6. 10 i 12. 24 i 35c (R.: por. 31b))
Radością Pana dzieła, które stworzył
Błogosław, duszo moja, Pana, *
Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki!
Odziany w majestat i piękno, *
światłem okryty jak płaszczem.
Radością Pana dzieła, które stworzył
Umocniłeś fundamenty ziemi, *
nie zachwieje się na wieki wieków.
Jak szatą okryłeś ją Wielką Głębią, *
ponad górami stanęły wody.
Radością Pana dzieła, które stworzył
Ty zdroje kierujesz do strumieni, *
które pośród gór się sączą.
Nad nimi mieszka ptactwo niebieskie *
i śpiewa pośród gałęzi.
Radością Pana dzieła, które stworzył
Jak liczne są dzieła Twoje, Panie! *
Ty wszystko mądrze uczyniłeś,
ziemia jest pełna Twoich stworzeń. *
Błogosław, duszo moja, Pana.
Radością Pana dzieła, które stworzył
Aklamacja (Por. Mt 4, 23)
Alleluja, alleluja, alleluja
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mk 6, 53-56)
Jezus uzdrawia chorych
Słowa Ewangelii według Świętego Marka:
Gdy Jezus i uczniowie Jego się przeprawili, przypłynęli do ziemi Genezaret i przybili do brzegu. Skoro wysiedli z łodzi, zaraz Go rozpoznano. Ludzie biegali po całej owej okolicy i zaczęli znosić na noszach chorych tam, gdzie jak słyszeli, przebywa. I gdziekolwiek wchodził do wsi, do miast czy osad, kładli chorych na otwartych miejscach i prosili Go, żeby ci choć frędzli u Jego płaszcza mogli dotknąć. A wszyscy, którzy się Go dotknęli, odzyskiwali zdrowie.
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
*Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Modlitwa o uzdrowienie
Modlitwa kontrowersyjna… Może bardzo pomóc i dać wzrost Bożej miłości… Ale może też bardzo zaszkodzić i zakończyć się demonicznymi powikłaniami. Istotne znaczenie mają oczekiwania, które nosimy w sercu. Sprawa dotyczy modlitwy o uzdrowienie. Najpierw warto uświadomić sobie dwie postawy, które nie są w pełni zgodne z przesłaniem Ewangelii.
W pierwszym przypadku wszystko ogranicza się jedynie do korzystania z wiarą z sakramentów; zwłaszcza chodzi o Mszę św. i spowiedź św. W tym rozumieniu, głęboko wierzący nic więcej już nie powinien potrzebować. Uzdrowienia fizyczne interpretowane są jako zjawisko historyczne, które było przydatne jedynie w działalności Jezusa i u początków chrześcijaństwa. Współczesne modlitwy o uzdrowienie są traktowane negatywnie jako niezdrowe poszukiwanie sensacji i brak głębokiej wiary.
Drugi przypadek jest radykalnie odmienny. Tym razem całe życie „kręci się” wokół różnych modlitw o uzdrowienie. Jezus jest traktowany jak usługodawca, który otrzymuje konkretne „zamówienie na uzdrowienie”; usługa powinna być jak najszybciej zrealizowana. Po modlitwie zaczyna się niecierpliwe wyglądanie pożądanych efektów. Jeśli oczekiwanego uzdrowienia nie ma, to znaczy, że modlący się lub osoba obdarzana modlitwą nie mają wiary. Takie „usilne parcie” na jakieś konkretne uzdrowienie jest bardzo niebezpieczne. Gdy nie ma efektu, niektórzy odchodzą od Boga, który nie wysłuchał gorących modlitw. Co więcej, gdy dla dobra człowieka Bóg nie dokonuje danego uzdrowienia, nieraz przychodzi szatan i pod postacią Bożego Anioła spełnia ludzkie żądania „za wszelką cenę”. Skutkiem tego są szatańskie powikłania.
Szukając pełnej ewangelicznej drogi, najpierw podkreślmy, że sens modlitwy nie polega na tym, aby Bóg zrealizował zaplanowany przez człowieka cel. W modlitwie chodzi o to, aby Bogu przedstawić daną sprawę i potem tę sprawę razem z Bogiem przeżywać. Znakiem wiary jest ufne uznanie, że to, co się wydarzy, jest najlepsze. Ponadto formy modlitwy opisane w Ewangelii, zaaprobowane przez Jezusa, mają charakter ponadczasowy i są niezmiennie aktualne. Upływ czasu nie powoduje żadnej dezaktualizacji.
„A wszyscy, którzy się Go dotknęli, odzyskali zdrowie” (por. Mk 6, 53-56). W świetle tego typu zdań w Ewangelii możemy powiedzieć, że Jezus pragnie nas uzdrawiać. Tak więc, kto chce być uzdrowiony, niechaj gorąco modli się o uzdrowienie. Poprzez modlitwę dajmy Bogu szansę, aby nas uzdrowił. Trzeba modlić się z „gorącym sercem”, ale nie powinniśmy stawiać Pana Boga „pod ścianą”. Nie domagajmy się spełnienia naszych oczekiwań, ale ufnie przyjmujmy to, co będzie. Taka postawa chroni przed uzdrowieniami, których autorem jest szatan. Szatan jest w stanie na pewien czas uzdrowić ciało, aby zdobyć władzę nad duszą i potem także zniszczyć wcześniej uzdrowione ciało.
Gdy człowiek głęboko wierzy i szczerze ufa, wtedy modlitewne dotknięcie się Jezusa zawsze zaowocuje uzdrowieniem wewnętrznym. Jest to pokój serca, które „pogodziło się z życiem”. W sferze zewnętrznej może być różnie. Gdy nastąpi uzdrowienie ciała, wtedy serce uwielbia Boga także za dar odzyskanych sprawności fizycznych. Gdy nie ma żadnych fizycznych zmian, wtedy dusza dziękuje Bogu za dar otrzymanego cierpienia ciała. To cierpienie jest przeżywane jako wyraz miłości Boga.
Pamiętajmy! Tylko nieraz wolą Boga jest uzdrowienie fizyczne. Często fizyczna choroba jest darem, aby współuczestniczyć w misterium cierpienia Chrystusa. Człowiek chory jest szczególnym znakiem, że sensem naszego życia nie jest doczesność, ale Wieczność. Jeśli uzdrowienie fizyczne byłoby przeszkodą do zbawienia, to lepiej żeby go nie było. Dlatego dobrze jest modlić się o uzdrowienie, ale nie można tego robić „na siłę”. Co z tego, że ciało stanie się na pewien czas zdrowe, gdy człowiek od razu lub po pewnym czasie odejdzie od Boga?
Jezus pragnie uzdrawiać duszę każdego z nas. A odnośne ciała ufajmy, że po modlitwie Jezus będzie najlepiej wiedział, co dalej robić…
9 lutego 2015 (Mk 6, 53-56)
Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 891 dostępny od 21:00 (~5-35′).
Słowo na jutro
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia.
Homilia
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka