Słowo na 9 września 2021. Msza z różańcem na żywo. Ewangelia i komentarz.
9 września 2021, Czwartek
Czwartek XXIII tygodnia zwykłego, Rok B, I (inne oficjum: tu)
1. dzień Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji „Miasto – rewitalizacja” w Łodzi – Spotkanie dla Kapłanów (zapisy tutaj).
● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)
● Msze i nabożeństwa na żywo
+ Komplet Czytań – rozwiń
1. czytanie (Kol 3, 12-17)
Miłość jest więzią doskonałości
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Kolosan
Bracia:
Jako wybrańcy Boży – święci i umiłowani – obleczcie się w serdeczne współczucie, w dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby ktoś miał coś do zarzucenia drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy.
Na to zaś wszystko przywdziejcie miłość, która jest spoiwem doskonałości. A w sercach waszych niech panuje pokój Chrystusowy, do którego też zostaliście wezwani w jednym Ciele. I bądźcie wdzięczni.
Słowo Chrystusa niech w was mieszka w całym swym bogactwie: z całą mądrością nauczajcie i napominajcie siebie, psalmami, hymnami, pieśniami pełnymi ducha, pod wpływem łaski śpiewając Bogu w waszych sercach.
A cokolwiek mówicie lub czynicie, wszystko niech będzie w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego.
Psalm (Ps 150, 1b-2. 3-4. 5-6a (R.: 6a))
Wszystko, co żyje, niechaj chwali Pana
Albo: Alleluja
Chwalcie Boga w Jego świątyni, *
chwalcie na ogromnym Jego nieboskłonie.
Chwalcie Go za potężne Jego dzieła, *
chwalcie za niezmierzoną wielkość Jego.
Wszystko, co żyje, niechaj chwali Pana
Albo: Alleluja
Chwalcie Go dźwiękiem rogu, *
chwalcie na harfie i cytrze.
Chwalcie Go bębnem i tańcem, *
chwalcie na strunach i flecie.
Wszystko, co żyje, niechaj chwali Pana
Albo: Alleluja
Chwalcie Go na dźwięcznych cymbałach, *
chwalcie na cymbałach brzęczących.
Wszystko, co żyje, *
niechaj chwali Pana.
Wszystko, co żyje, niechaj chwali Pana
Albo: Alleluja
Aklamacja (Por. 1 J 4, 12bcd)
Alleluja, alleluja, alleluja
Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg w nas mieszka
i miłość ku Niemu jest w nas doskonała.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Łk 6, 27-38)
Przykazanie miłości nieprzyjaciół
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie.
Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to należy się wam wdzięczność? Przecież i grzesznicy okazują miłość tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, żeby tyleż samo otrzymać.
Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Komentarz Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Kochać nieprzyjaciół?
Kochać nieprzyjaciół… To najważniejsza zasada, aby prowadzić sensowne życie. W ten sposób postępuje sam Bóg, który jest miłosierny zarówno dla dobrych, jak i dla złych. Czyż jesteśmy w stanie wymyślić coś lepszego? Taki styl życia jest propozycją Jezusa dla wszystkich, którzy w każdej sytuacji pragną zachować wewnętrzny pokój, trzeźwość umysłu, równowagę emocjonalną i trwać na drodze do Nieba.
Fakt, podjęcie tej zasady przekracza naturalne ludzkie możliwości. Jeśli jednak z wiarą zdecydujemy się „iść na całego” w miłości, będziemy codziennie otrzymywać niezbędną „porcję łask nadprzyrodzonych”. Jest to konkretna energia duchowa, której Bóg nam udziela. Mówiąc obrazowo, jesteśmy jak żarówka, która z chwilą dopływu prądu zaczyna świecić dzięki uzyskiwanej energii. Jezus nie zachęca do czegoś, co jest niewykonalne. Kto jest na serio zdecydowany „kochać nieprzyjaciół”, może być absolutnie pewien, że będzie obdarowywany potrzebnymi darami Ducha Świętego.
Gotowość na „heroizm dobra” i otwarcie się na Ducha Świętego sprawiają, że jeszcze przed zaistnieniem trudnych zdarzeń nasze patrzenie na ludzi ulega istotnej reorientacji. Otóż jesteśmy uwalniani od pokusy nazywania nieprzyjaciółmi tych, którzy w żaden sposób na taki osąd nie zasługują. Gdy człowiek jest skoncentrowany na sobie, wówczas bardzo łatwo każdego, kto nie spełnia egoistycznych oczekiwań traktuje jako nieprzyjaciela. Podobnie gdy nie dostrzegamy u siebie własnych win, wtedy bez trudu znajdujemy je u innych ludzi, automatycznie przypinając im różne „nieprzyjacielskie łatki”. Z kolei myślenie w rodzaju „tylko ja mam rację” jest u podstaw wizji świata, w której „myślący podobnie” są „przyjaciółmi”, zaś wszyscy inni funkcjonują jako „wrogowie”. Nie ma tu miejsca na „przyjaciół myślących inaczej”.
Dzięki działaniu Ducha Świętego, w odpowiedzi na szczerą wolę kochania, otrzymujemy dar właściwego rozpoznania, kto jest naszym przyjacielem, a kto nieprzyjacielem. Nie ma tu więc żadnego bujania w obłokach, ale jest trzeźwy realizm. To rozeznanie jest ogromnie ważne. Jedna ze strategii szatańskich polega bowiem na tym, aby przyjaciela ukazać jako wroga, zaś wroga dyskretnie ukryć lub nawet zaprezentować w „przyjacielskiej todze”. Gdy pokusa zadziała, wtedy człowiek wykrwawi się w bratobójczej walce z początkowym przyjacielem, a potem zostanie pogrążony przez rzeczywistego nieprzyjaciela.
Miłość nieprzyjaciół nie oznacza jakiejś „nadmiernej i specyficznej miłości”. Istnieje swoista „paradoksalna pokusa”. Otóż polega ona na tym, że ktoś tak bardzo angażuje się w „tolerancyjną miłość wroga”, że zapomina o miłowaniu swych najbliższych i przyjaciół. Otóż przesłanie Jezusa jest takie, aby na wzór Boga i mocą Bożej łaski po prostu kochać wszystkich ludzi. A skoro wszystkich, to znaczy zarówno przyjaciół, jak i nieprzyjaciół; zgodnie ze specyfiką relacji.
A jak konkretnie wdrażać w życie miłość w przypadku nieprzyjaciół? Jezus daje super-treściwą odpowiedź: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają” (Łk 6, 27-38). Tak więc na plan pierwszy wysuwają się trzy „zachowania zwrotne” wobec zła: dobrze czynić, błogosławić i modlić się. Oto najlepsza odpowiedź, jeśli doświadczamy ze strony drugiego człowieka zła, nienawiści, oczernień i przekleństw. Taka postawa chroni nas przed wpadnięciem w „trąbę powietrzną” złowrogiej walki. Nawet przy wielkim zewnętrznym ataku możemy zachować wewnętrzny pokój. Zarazem dla własnego dobra unikniemy rozsierdzenia się nieprzyjacielskiej mocy, która gdy odpowiemy złem, najprawdopodobniej wpadnie w jeszcze większą złość. W efekcie doznamy dodatkowo niepotrzebnych szkód. Zarazem nie należy stosować „ostentacyjnego dobra”, gdyż to zostanie odczytane jako prowokacja i też może wywołać intensyfikację nieprzyjacielskiego ataku. Z reguły optymalną odpowiedzią jest wzbudzenie dobrej intencji w sercu, cicha modlitwa, dyskretne błogosławieństwo ze znakiem krzyża i ewentualnie dalsze dobre działania.
Panie Jezu, udzielaj nam obficie Ducha Świętego, abyśmy potrafili kochać wszystkich, zarówno przyjaciół, jak i nieprzyjaciół…
10 września (Łk 6, 27-38)
Powyższe rozważanie w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.
↑ Komentarze i Dobra Homilia
Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Dzisiejsza homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′) oraz zaproszenie na 11 września na międzynarodowy projekt muzyczny „Dziesięć prostych słów”.
↑ Msza z Różańcem w Sanktuarium
Transmisja na żywo wieczornej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00, poprzedzonej Różańcem o 17:30.
Dostępne homilie i transmisje mszy z Abp Rysiem – TUTAJ.
Czwartek, 9 września 2021 transmisja z Sanktuarium: 17:30 – różaniec, 18:00 msza święta.
Msza z różańcem
Źródło: Mocni w Duchu Live
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl