Słowo na 19 czerwca 2021 (ewangelia i komentarz). I Forum CHARIS – transmisje online i msza z Abp Rysiem na żywo!
19 czerwca 2021, Sobota
Sobota XI tygodnia zwykłego, Rok B, I (inne oficjum: tu)
● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)
● Transmisje z I Forum CHARIS
● Msze i nabożeństwa na żywo
+ Komplet Czytań – rozwiń
1. czytanie (2 Kor 12, 1-10)
Paweł chlubi się ze swoich słabości
Czytanie z Drugiego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian
Bracia:
Jeżeli trzeba się chlubić – choć co prawda nie wypada – przejdę do widzeń i objawień Pańskich. Znam człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty – czy w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, też nie wiem, Bóg to wie – został porwany aż do trzeciego nieba. I wiem, że ten człowiek – czy w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, też nie wiem, Bóg to wie – został uniesiony do raju i słyszał tajemne słowa, których się nie godzi człowiekowi powtarzać.
Z tego więc będę się chlubił, a sobą samym nie będę się chlubił, chyba że moimi słabościami. Zresztą choćbym i chciał się chlubić, nie byłbym szaleńcem; powiedziałbym tylko prawdę. Powstrzymuję się jednak, aby mnie nikt nie szacował ponad to, co widzi we mnie lub co ode mnie słyszy.
Aby zaś nie wynosił mnie zbytnio ogrom objawień, dany mi został oścień dla ciała, wysłannik Szatana, aby mnie policzkował – żebym się nie unosił pychą. Dlatego trzykrotnie prosiłem Pana, aby odszedł ode mnie, lecz mi powiedział: «Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali».
Najchętniej więc będę się chlubił z moich słabości, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa. Dlatego mam upodobanie w moich słabościach, w obelgach, w niedostatkach, w prześladowaniach, w uciskach z powodu Chrystusa. Albowiem ilekroć niedomagam, tylekroć jestem mocny.
Psalm (Ps 34 (33), 8-9. 10-11. 12-13 (R.: por. 9a))
Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry
Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych, *
aby ich ocalić.
Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry, *
szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę.
Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry
Bójcie się Pana, wszyscy Jego święci, *
gdyż bogobojni nie zaznają biedy.
Bogacze zubożeli i zaznali głodu, *
szukającym Pana niczego nie zabraknie.
Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry
Zbliżcie się, synowie, posłuchajcie, co mówię, *
będę was uczył bojaźni Pańskiej.
Kim jest ten człowiek, który życia pożąda *
i długich dni pragnie, by się nimi cieszyć?
Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry
Aklamacja (Por. 2 Kor 8, 9)
Alleluja, alleluja, alleluja
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mt 6, 24-34)
Ufność w opatrzność Bożą
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego – miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!
Dlatego powiadam wam: Nie martwcie się o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom podniebnym: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one?
Kto z was, martwiąc się, może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia?
A o odzienie czemu się martwicie? Przypatrzcie się liliom polnym, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swym przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele polne, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, ludzie małej wiary?
Nie martwcie się zatem i nie mówcie: co będziemy jedli? co będziemy pili? czym będziemy się przyodziewali? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.
Nie martwcie się więc o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie martwić się będzie. Dosyć ma dzień każdy swojej biedy».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Komentarz Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Jak pokonać stres?
Stres… Bywa, że bezlitośnie zżera od środka. Doświadczane napięcie sięga wtedy zenitu i powoduje wewnętrzny paraliż. Nawet najlepiej przygotowane spotkanie, rozmowa kwalifikacyjna, egzamin lub prezentacja okazują się jedną wielką porażką. Pomimo posiadania wysokiego poziomu wiedzy i kompetencji, wszystko kończy się oceną negatywną lub znacznie poniżej oczekiwań. Długi okres ciężkiej i solidnej pracy zostaje zamieniony w zanik pamięci, pomieszanie dobrze znanych treści lub chaotyczne i nienaturalne odpowiadanie na najprostsze pytania.
Tak! Warto zdobyć umiejętność panowania nad stresem. Nie ma bowiem proporcjonalnej relacji pomiędzy wcześniej włożonym trudem i uzyskanym później rezultatem. Przy założeniu, że niezbędna praca została wcześniej wykonana, często najwięcej zależy od tego, jak sobie radzimy z bodźcami stresującymi, w sytuacjach typowych oraz sporadycznych, zwłaszcza w nowym miejscu lub wobec nieznanych osób.
Najpierw zauważmy, że przyczyną stresu jest wzmożony stan napięcia, zwłaszcza u ludzi skłonnych do perfekcjonizmu. Ścierają się dwa fronty. Z jednej strony jest zadanie do podjęcia, zaś z drugiej wewnętrzny przymus, aby wszystko wykonać idealnie, bez zarzutu. Brak doskonałego rezultatu jest interpretowany jako niewykonanie zadania i porażka, co utożsamiane jest z byciem do niczego. Perfekcjonista opiera się zasadniczo na sobie; stąd zdecydowanie nadmierna troska, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik. Wewnętrzny imperatyw, aby uzyskać doskonały wynik, wyzwala lęk przed potencjalnym niepowodzeniem: wszak cel może nie być osiągnięty. Lęk zaś działa paraliżująco. Człowiek traci także duże ilości energii na zamartwianie się i już „dziś” ma przytłaczające myśli odnośnie tego, co będzie „jutro”. Stresująca sytuacja jest postrzegana jak Sąd ostateczny, „być albo nie być”. Wyolbrzymienie powoduje, że ewentualna porażka jawi się jako „koniec świata”. Widmo śmierci… To jeszcze bardziej nakręca i generuje proces bycia „zżeranym przez stres”. Do tego dochodzi swoiste odczucie bycia samemu wobec jakiejś nieokreślonej siły, która czyha, aby zaatakować i powalić. Przy takim samopoczuciu spada także efektywność prowadzonych przygotowań.
To wszystko powoduje postawę nadmiernego przejmowania się. W rezultacie, stres doprowadza do porażki lub przynajmniej dużo słabszych wyników wobec posiadanych predyspozycji. Największa pokusa polega na tym, że człowiek opiera się jedynie na sobie i cały zatraca się w „doczesnej sprawie”, zapominając o perspektywie wiecznej. Jezus, aby nam pomóc, daje rewelacyjny lek na „chorobę stresową”. Wielokrotnie powtarza: „Nie troszczcie się zbytnio”, „Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie” (por. Mt 6, 24-34).
Tak! Klucz do sukcesu, to każdego dnia trochę czasu poświęcić na solidną medytację prawdy, że Bóg doskonale wie, czego potrzebujemy i chętnie nam pomoże. Coraz głębsza świadomość tej prawdy prowadzi do wzrostu wewnętrznego pokoju. Po prostu, robię, co mogę, a potem niech się dzieje wola Boża; niech Bóg reszty dokonuje. Takie przekonanie stopniowo zmniejsza stres, gdyż znika wewnętrzne napięcie generowane przez przymus uzyskania doskonałego wyniku jedynie o własnych siłach. „Boży luz” nie obniża, ale wręcz poprawia rezultaty. Dlaczego?
Energia nie jest bowiem zżerana przez stres, ale jest przeznaczana na efektywną pracę. Serce otwiera się na łaskę nadprzyrodzoną, która uzupełnia i super przemnaża owoce ludzkiego wysiłku. Nawet najważniejszy egzamin jest przeżywany jedynie jako „pewna doczesna sprawa”, będąca drobnostką wobec „Wiecznej Sprawy” królestwa Bożego. To chroni przed myśleniem katastroficznym i daje zdrowy dystans, dar Ducha Świętego. Przezwyciężane jest także poczucie samotności i małości wobec bezmiaru wymogów. Wiara w obecność nieskończonego i troskliwego Boga pozwala iść w miarę spokojnie nawet na największą batalię. Zawierzenie Bogu daje potężną siłę, która usuwa paraliżujący stres. Wszak żadna sytuacja nie jest w stanie zaskoczyć i pokonać Boga. Wszechmocny Ojciec doskonale wie, czego najbardziej potrzebujemy… Boże, bądź uwielbiony, że uwalniasz nas od niszczącego stresu…
20 czerwca 2015 (Mt 6, 24-34)
Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.
↑ Komentarze i Dobra Homilia
Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Najbardziej aktualna albo dzisiejsza (jeśli jest dostępna) homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′). Drugiej dzisiejszej homilii z mszy wieczornej Abp Rysia można wysłuchać również w ramach transmisji mszy świętej (poniżej ↓).
↑ I Forum Charis w Łodzi na żywo
Pierwsze Forum CHARIS w Polsce transmitowane (poniżej ↓) na żywo z kościoła ojców Jezuitów w Łodzi w dniu 19 czerwca 2021 od godziny 10:00 do 20:30.
Forum jest jedną z odpowiedzi Kościoła na apel papieża Franciszka skierowany do Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej.
Temat I Forum Charis brzmi: „Odnowieni w Duchu” (więcej informacji – kliknij tutaj).
Prowadzenie: Joanna Żeromińska, Michał Rajs.
W programie:
10:00 – 11:30 blok I: Modlitwa na rozpoczęcie, wprowadzenie oraz konferencja ojca kardynała Raniero Cantalamessy: „Odnowa charyzmatyczna w służbie dla całego Kościoła” (od 10:30).
12:00 – 13:00 blok II: Chrzest i Życie w Duchu Świętym:
● Odnowieni w Modlitwie: Duch Święty odnawia naszą modlitwę – Krystyna Sobczyk (Sekretariat NE Kraków)
● Odnowieni w poznawaniu Słowa – ks. Artur Potrapeluk (moderator Odnowy)
● Duch Święty odnawia naszą miłość – daje pragnienie służby i ewangelizacji – o. dr Bogdan Kocańda OFM Conv.
14:15 – blok III: Duch Święty daje nam pragnienie jedności – Pino Scafuro (moderator CHARIS INTERNATIONAL, tłumaczenie z hiszpańskiego Karol Sobczyk [sekretariat NE Kraków]).
15:00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (transmisja tutaj)
16:00 – blok IV: Duch Św. pobudza nasze charyzmaty:
● Dzielenie/świadectwa z grup (praca w grupach pod koniec bloku III nie jest transmitowana)
● Modlitwa uwielbienia, dziękczynienie za CHARIS, wstawiennictwo – Marcin Zieliński (Głos Pana)
18:00 – Eucharystia z homilią – abp Grzegorza Rysia, błogosławieństwo i rozesłanie.
I Forum CHARIS – blok I
Źródło: Mocni w Duchu Live
I Forum CHARIS – blok II
Źródło: Mocni w Duchu Live
Źródło: Mocni w Duchu Live
I Forum CHARIS – blok III
Źródło: Mocni w Duchu Live
I Forum CHARIS – blok IV
Źródło: Mocni w Duchu Live
↑ Msza z Abp Rysiem w ramach I Forum CHARIS na żywo
Transmisja na żywo wieczornej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00 z homilią księdza Abp Grzegorza Rysia, kończąca I Forum CHARIS transmitowana na żywo.
Sobota, 19 czerwca 2021, godzina 18:00.
Msza z homilią Abp Rysia
Źródło: Mocni w Duchu Live
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl