Słowo na 26 sierpnia 2021. Msza z różańcem na żywo. Ewangelia i komentarz.
26 sierpnia 2021, Czwartek, Uroczystość NMP Częstochowskiej
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Częstochowskiej, Rok B, I (inne oficjum: tu)
● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)
● Msze i nabożeństwa na żywo
+ Komplet Czytań – rozwiń
1. czytanie (Prz 8, 22-35)
Maryja stolicą mądrości
Czytanie z Księgi Przysłów
To mówi Mądrość Boża:
«Pan mnie stworzył, swe arcydzieło, przed swymi czynami, od dawna, od wieków jestem stworzona, od początku, nim ziemia powstała.
Jestem zrodzona, gdy jeszcze bezmiar wód nie istniał ani źródła, co wodą tryskają, i zanim góry stanęły. Poczęta jestem przed pagórkami, nim ziemię i pola uczynił, początek pyłu na ziemi.
Gdy niebo umacniał, z Nim byłam, gdy kreślił sklepienie nad bezmiarem wód, gdy w górze utwierdzał obłoki, gdy źródła wielkiej otchłani umacniał, gdy morzu stawiał granice, by wody z brzegów nie wyszły, gdy kreślił fundamenty pod ziemię. Ja byłam przy Nim mistrzynią, rozkoszą Jego dzień po dniu, cały czas igrając przed Nim, igrając na okręgu ziemi, znajdując radość przy synach ludzkich.
Więc teraz, synowie, słuchajcie mnie, szczęśliwi, co dróg moich strzegą. Przyjmijcie naukę i stańcie się mądrzy, pouczeń mych nie odrzucajcie. Błogosławiony ten, kto mnie słucha, kto co dzień u drzwi moich czeka, by czuwać u progu mej bramy, bo kto mnie znajdzie, ten znajdzie życie i uzyska łaskę u Pana».
Albo:
1. czytanie (Iz 2, 2-5)
Góra świątyni Pana
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
Stanie się na końcu czasów, że góra świątyni Pana stanie mocno na wierzchu gór i wystrzeli ponad pagórki.
Wszystkie narody do niej popłyną, mnogie ludy pójdą i rzekną: «Chodźcie, wstąpmy na Górę Pana do świątyni Boga Jakuba. Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami. Bo Prawo wyjdzie z Syjonu i słowo Pana z Jeruzalem».
On będzie rozjemcą pomiędzy ludami i wyda wyroki dla licznych narodów. Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny.
Chodźcie, domu Jakuba, postępujmy w światłości Pana.
Psalm (Ps 48, 2-3ab. 9. 10-11. 13-15 (R.: Jdt 15, 9d))
Tyś wielką chlubą naszego narodu
Wielki jest Pan i godzien wielkiej chwały *
w mieście naszego Boga.
Święta Jego góra, wspaniałe wzniesienie, *
radością jest całej ziemi.
Tyś wielką chlubą naszego narodu
Cośmy słyszeli, to zobaczyliśmy *
w mieście Pana Zastępów,
w mieście naszego Boga; *
Bóg je umacnia na wieki.
Tyś wielką chlubą naszego narodu
Rozważamy, Boże, Twoją łaskawość *
we wnętrzu Twojej świątyni.
Jak imię Twe, Boże, tak i chwała Twoja †
sięga po krańce ziemi. *
Prawica Twoja pełna jest sprawiedliwości.
Tyś wielką chlubą naszego narodu
Obejdźcie dokoła Syjon, *
policzcie jego wieże.
By powiedzieć przyszłym pokoleniom, *
że Bóg jest naszym Bogiem na wieki.
Tyś wielką chlubą naszego narodu
2. czytanie (Ga 4, 4-7)
Bóg zesłał swojego Syna zrodzonego z niewiasty
Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Galatów
Bracia:
Gdy nadeszła pełnia czasu, Bóg zesłał swojego Syna, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo. Na dowód tego, że jesteście synami, Bóg wysłał do serc naszych Ducha Syna swego, który woła: „Abba, Ojcze”. A zatem nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeżeli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej.
Aklamacja (Łk 1, 28)
Alleluja, alleluja, alleluja
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (J 2, 1-11)
Wesele w Kanie Galilejskiej
Słowa Ewangelii według Świętego Jana:
W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów.
A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: „Nie mają już wina”. Jezus Jej odpowiedział: „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Jeszcze nie nadeszła moja godzina”. Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.
Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: „Napełnijcie stągwie wodą”. I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: „Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu”. Ci zaś zanieśli.
A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem, i nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli, przywołał pana młodego i powiedział do niego: „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory”.
Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.
Oto Słowo Pańskie.
↑ Komentarz Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Maryjne wsparcie
Wrażliwość na obecność Boga… To zdolność o pierwszoplanowym znaczeniu. Ale nie wystarczy sama dobra wola, aby dostrzegać Boże działanie. Potrzebujemy mocnego i zarazem delikatnego wsparcia, które pozwoli nam usłyszeć w głębi serca zbawienne słowa Jezusa. Ponadto bardzo ważne, aby nasz umysł i zmysły potrafiły wychwycić fakty, które pozornie wydają się czymś zwyczajnym, ale tak naprawdę są to cuda, owoce nadprzyrodzonej interwencji.
Osobą, która najbardziej może nam pomóc w spotkaniu z Bogiem, jest Maryja. Dlatego, kto wiele przebywa z Maryją na modlitwie, ten spontanicznie zaczyna dostrajać się do „Bożej częstotliwości”. Wystarczy proste i ufne trwanie w postawie serdecznej współobecności. Zwyczajne, codzienne wpatrywanie się w wizerunek Maryi sprawia, że dusza zaczyna odzwierciedlać kontemplowany obraz.
Dzisiaj przeżywamy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Bardzo dobrze znamy piękną ikonę Czarnej Madonny, która na Jasnej Górze spogląda na rzesze pielgrzymów. Modlitwa przed tym Świętym Obrazem od wieków jest uprzywilejowanym sposobem formowania serc na wzór serca Maryi. Warto podkreślić, że w Jasnogórskim Sanktuarium, pod opieką ojców Paulinów, szczególnej pomocy wstawienniczej udziela także św. Paweł Pustelnik, pierwszy pustelnik chrześcijański, patron zgromadzenia. Ten fakt jeszcze bardziej podkreśla znaczenie modlitwy, która akcent kładzie na pokorną współobecność. Nie ma potrzeby wiele tłumaczyć Maryi, która sama bardzo dobrze wie, czego nam potrzeba. Nadmierna ilość słów może nawet stać się swoistym izolatorem. Bariera ta odizoluje od duchowego ciepła, które wypływa z serca Maryi i poprzez Świętą Ikonę pragnie wniknąć do naszego serca.
Oczywiście, w zależności od osoby i od sytuacji, każdy inny wizerunek Najświętszej Maryi Panny może pełnić rolę Jej „świętego uobecnienia”. Istotne jest bycie z Maryją, co prowadzi do wzrostu wrażliwości na obecność Jezusa. Znakiem zdrowej pobożności Maryjnej jest sposób życia, w którym Chrystus coraz bardziej jest w centrum codziennego bycia i działania. Maryja nigdy nie zasłania sobą, ale wręcz przeciwnie, poprzez swą obecność odsłania Jezusa i nieustannie powtarza prawdę, którą wypowiedziała w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (por. J 2, 1-11). Poszukiwanie woli Bożej bez Maryjnego wsparcia narażone jest na ubogi intelektualizm, który zatrzymuje się jedynie na poziomie abstrakcyjnych konstrukcji w obrębie umysłu, bez solidnego zakorzeniania w glebie pokornego i nasłuchującego serca.
Wydarzenie w Kanie zachęca także, aby bardziej otworzyć oczy na cuda, które dzieją się w naszym codziennym życiu. Można powiedzieć, że Maryja jest specjalistką od inspirowania wydarzeń, które są „pokornymi cudami”. Niestety, często przez ludzi nie są one zauważane lub traktowane jedynie jako coś zwyczajnego. Powodem nie jest najczęściej zła wola obserwatorów, ale brak pewnej duchowej intuicji, która jest w stanie „wyczuć” Chrystusową interwencję. Starosta weselny w Kanie był pełen uznania jedynie dla pana młodego, że dobre wino miał nie tylko na początku, ale aż do samego końca uroczystości. Nie zakrzyknął: „Cud!”, gdyż zewnętrznie nic spektakularnego się nie dokonało. A przecież w tej sytuacji fakt, że pod koniec wesela dobre wino wciąż serwowano, nie był czymś normalnym. Nie było to zasługą pana młodego, który, prawdę mówiąc, popełnił poważne zaniedbanie w przygotowaniach. Co więcej, brak wina byłoby nie tylko powodem do wstydu, ale zostałoby także odebrany jako znak, że w małżeństwie może zabraknąć wierności. Na szczęście, niebezpieczeństwo zostało zażegnane dzięki cudowi, dokonanemu przez Jezusa za wstawiennictwem Maryi.
Podobnych cudów dzieje się bardzo dużo. Niestety, albo ich bezmyślnie nie zauważamy, albo nawet sobie przypisujemy zasługę bycia „lepszym szczęściarzem” wobec „gorszych pechowców”. Starajmy się trwać na modlitwie razem z Maryją i uczmy się od Niej uważnego spojrzenia i pokornej dyskrecji serca. Idąc taką drogą, będziemy całym swym życiem coraz lepiej odkrywali i wypełniali wolę Jezusa Chrystusa
26 sierpnia 2015 (J 2, 1-11)
Powyższe rozważanie w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.
↑ Komentarze i Dobra Homilia
Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia do dzisiejszej Ewangelii wygłoszona z jasnogórskich szczytów 24 sierpnia 2021 do pielgrzymów 96 Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej na Jasną Górę (~10-25′).
↑ Msza z Różańcem w Sanktuarium
Transmisja na żywo wieczornej Mszy Świętej ze świętym Szarbelem w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00, poprzedzonej Różańcem o 17:30.
Dostępne homilie i transmisje mszy z Abp Rysiem – TUTAJ.
Czwartek, 26 sierpnia 2021 transmisja z Sanktuarium: 17:30 – różaniec, 18:00 msza święta.
Msza z różańcem
Źródło: Mocni w Duchu Live
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl