Słowo na 12 lipca 2021. Msza z różańcem na żywo. Ewangelia i komentarz.
12 lipca 2021, Poniedziałek, św. Brunona z Kwerfurtu
Poniedziałek XV tygodnia zwykłego, Rok B, I, wspomnienie św. Brunona z Kwerfurtu, biskupa i męczennika (inne oficjum: tu)
● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)
● Msze i nabożeństwa na żywo
+ Komplet Czytań – rozwiń
1. czytanie (Wj 1, 8-14. 22)
Prześladowanie Hebrajczyków w Egipcie
Czytanie z Księgi Wyjścia
Rządy w Egipcie objął nowy król, który nie znał Józefa. I rzekł do swego ludu: «Oto lud Izraelitów jest liczniejszy i potężniejszy od nas. Roztropnie przeciw niemu wystąpmy, ażeby się przestał rozmnażać. W przypadku bowiem wojny mógłby się połączyć z naszymi wrogami i walczyć przeciw nam, aby wyjść z tego kraju».
Ustanowiono nad nim przełożonych robót przymusowych, aby go uciskali ciężkimi pracami. Budowano wówczas dla faraona miasta na składy: Pitom i Ramses. Ale im bardziej go uciskano, tym bardziej się rozmnażał i rozrastał, co jeszcze potęgowało wstręt do Izraelitów. Egipcjanie bezwzględnie zmuszali synów Izraela do ciężkich prac i uprzykrzali im życie uciążliwą pracą przy glinie i cegle oraz różnymi pracami w polu. Do tych wszystkich prac przymuszano ich bezwzględnie.
Faraon wydał wtedy rozkaz całemu swojemu ludowi: «Wszystkich nowo narodzonych chłopców wyrzucajcie do rzeki, a każdą dziewczynkę pozostawiajcie przy życiu».
Psalm (Ps 124 (123), 1b-3. 4-6. 7-8 (R.: por. 8a))
Naszą pomocą jest Zbawiciel świata
Gdyby Pan nie był po naszej stronie, przyznaj, Izraelu, †
gdyby Pan nie był po naszej stronie, *
gdy ludzie przeciw nam powstali,
wtedy żywcem by nas pochłonęli, *
kiedy gniew ich przeciw nam zapłonął.
Naszą pomocą jest Zbawiciel świata
Wówczas zatopiłaby nas woda, †
potok by popłynął nad nami, *
wówczas potoczyłyby się nad nami wezbrane wody.
Błogosławiony Pan, który nas nie wydał *
na pastwę ich zębom.
Naszą pomocą jest Zbawiciel świata
Dusza nasza jak ptak się wyrwała z sideł ptaszników, *
sidło się podarło i zostaliśmy uwolnieni.
Nasza pomoc w imieniu Pana, *
który stworzył niebo i ziemię.
Naszą pomocą jest Zbawiciel świata
Aklamacja (Mt 5, 10)
Alleluja, alleluja, alleluja
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mt 10, 34 – 11, 1)
Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Jezus powiedział do swoich apostołów:
«Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; „i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy”.
Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.
Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał.
Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma.
Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody».
Gdy Jezus skończył dawać te wskazania dwunastu swoim uczniom, odszedł stamtąd, aby nauczać i głosić Ewangelię w ich miastach.
Oto Słowo Pańskie.
↑ Komentarz Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Zbawienny znak Krzyża
Pierwsze chwile po porannym przebudzeniu. Doświadczenie walki snu z jawą. Najszybciej jak tylko może, robi świadomie znak krzyża. Kiedyś tego gestu nie było. Teraz pamięta, aby ten święty znak był absolutnie pierwszą świadomie dokonaną czynnością dnia. Nie chodzi o pewien dewocyjny rytuał, ale o głęboki akt mądrości. Coraz bardziej widzi, że sens życia polega na przebóstwieniu.
Przebóstwienie to otwarcie się na działanie Bożej łaski. Zgoda, aby Bóg wypełniał swą obecnością w dosłownym tego słowa znaczeniu każdą chwilę istnienia. Znak krzyża jest krótkim, a zarazem konkretnym zaproszeniem Jezusa Chrystusa od pierwszych sekund dnia. Początek zawsze jest niezwykle ważny; to swoisty fundament. Jeżeli zaczynam bez Boga, to już u początku tworzy się niebezpieczne pęknięcie. W miarę upływu kolejnych godzin może przeobrazić się w poważne zawalenie. Z kolei obecność krzyża od pierwszej sekundy pozwala na uniknięcie początkowo drobnej rysy; nie będzie słabego miejsca, które mogłoby stać się powodem późniejszego poważnego pęknięcia.
Nie znaczy to, że ów znak krzyża jest czynnością magiczną, która zabezpiecza przed trudnością. Krzyż jest najgłębszym symbolem chrześcijańskiej prawdy. Prawda ta nie głosi braku trudności, cierpienia i śmierci. Otwarcie i uczciwie stwierdza istnienie tej bolesnej rzeczywistości. Wielka moc chrześcijańskiego orędzia polega na głoszeniu zwycięstwa życia i szczęścia nad śmiercią i nieszczęściem. Cesarz rzymski Konstantyn Wielki wedle tradycji ujrzał przed strategiczną bitwą znak krzyża i usłyszał słowa: „W tym znaku zwyciężysz”. Była ciężka batalia, ale zakończyła się obiecanym zwycięstwem. W rezultacie chrześcijaństwo wyszło z prześladowanych katakumb i zyskało prawo jawnego istnienia.
Ta rzeczywistość zwycięstwa jak najbardziej odnosi się do znaku krzyża uczynionego tuż po przebudzeniu. Jeśli nakreślę go z miłością, mogę być pewny, że wchodzę na drogę zwycięstwa. Już od początku dnia zyskuję bezcenny pokój serca. Ten pokój będzie promieniował na kolejne upływające godziny zmagań. Jednocześnie warto tu przypomnieć ewangeliczny cud rozmnożenia chlebów. Wielkie tłumy głodnych i zaledwie kilka chlebów. Te chleby stają się jednak przedmiotem cudownego rozmnożenia i wystarczają dla tysięcy zgłodniałych. Podobnie z niepozornym znakiem krzyża po przebudzeniu. To niewielki fizyczny gest. Można przyrównać go do małego chlebka. Gdy jednak uczynimy go z miłością i ufnością, ten znak zostanie cudownie rozmnożony przez samego Jezusa Chrystusa. Kolejne minuty i godziny dnia zostaną nakarmione Bożą obecnością i potrzebną mocą. Tu staje się jasna pewna zastanawiająca sprawa.
Tak wielu ludzi nie kreśli porannego znaku krzyża. To dyskretne działanie złego ducha. Nie dopuszcza do zaistnienia tego małego gestu, bo wie, że Bóg jest w stanie rozmnożyć go w obfitość łaski w ciągu dnia. Tajemnica znaku krzyża od pierwszej chwili nowego dnia…
15 lipca 2013 (Mt 10, 34-11, 1)
Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.
↑ Komentarze i Dobra Homilia
Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Najbardziej aktualna albo dzisiejsza (jeśli jest dostępna) homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′).
↑ Msza z Różańcem w Sanktuarium
Transmisja na żywo wieczornej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00, poprzedzonej Różańcem o 17:30.
Dostępne homilie i transmisje mszy z Abp Rysiem – TUTAJ.
Poniedziałek, 12 lipca 2021 transmisja z Sanktuarium: 17:30 – różaniec, 18:00 msza święta.
Msza z różańcem
Źródło: Mocni w Duchu Live
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl