Słowo-na-13-maja-2022

13 maja 2024. Słowo na poniedziałek 7 tygodnia okresu wielkanocnego. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

13 maja 2024, Poniedziałek

Poniedziałek VII tygodnia okresu wielkanocnego (wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej) patron dnia: tu; inne oficjum: tu

Czytania   +

   Ewangelia (J 16, 29-33)

Odwagi, Ja zwyciężyłem świat

Słowa Ewangelii według Świętego Jana:

Uczniowie rzekli do Jezusa: «Oto teraz mówisz otwarcie i nie opowiadasz żadnej przypowieści. Teraz wiemy, że wszystko wiesz i nie potrzeba, aby Cię kto pytał. Dlatego wierzymy, że od Boga wyszedłeś».

Odpowiedział im Jezus: «Teraz wierzycie? Oto nadchodzi godzina, a nawet już nadeszła, że się rozproszycie – każdy w swoją stronę, a Mnie zostawicie samego. Ale Ja nie jestem sam, bo Ojciec jest ze Mną.

To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale odwagi! Ja zwyciężyłem świat».

Oto Słowo Pańskie

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (13 maja, wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej, 7 poniedziałek wielkanocny, rok liturgiczny C I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Głębia Maryjnej opieki

Dzisiejszy dzień, 13 maja, niesie w sobie głębokie bogactwo treści. Tego dnia, w 1917 roku w Fatimie, Maryja ukazała się trzem pastuszkom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie. Kilkadziesiąt lat później, 13 maja 1981 roku na placu św. Piotra w Rzymie, padły strzały w kierunku papieża Jana Pawła II. Zbieżność dotyczy nawet godziny i minuty!

Po odzyskaniu świadomości, bł. Jan Paweł II natychmiast skierował swe myśli ku sanktuarium w Fatmie, aby podziękować Maryi za uratowanie od śmierci. Rok później, wypowiedział zamienne słowa: „We wszystkim, co się wydarzyło, zobaczyłem, i stale to będę powtarzał – szczególną opiekę macierzyńską Matki Najświętszej… proste zbiegi okoliczności nie istnieją w planach Bożej Opatrzności”.

Ten ścisły związek pomiędzy objawieniami w Fatimie i zamachem na papieża Jana Pawła II pomaga głębiej zrozumieć sens macierzyńskiej opieki Maryi. Otóż nie można sądzić, że skoro Maryja rzeczywiście czuwa, to powinna całkowicie uchronić Papieża od skutków majowego strzału, jakże ciężkich w konsekwencjach. Wszak sprawy potoczyły się inaczej. Papież był na granicy życia i śmierci. Powstałe ciężkie obrażenia już na zawsze osłabiły zdrowie i stały się powodem wielu późniejszych cierpień. W tym poszukiwaniu istoty Maryjnej opieki, z pomocą przychodzą słowa samego bł. Jana Pawła II. Jedno zdanie, które jest jak promień rozświetlający ciemności wątpliwości i niezrozumienia. A jakie? „13 maja 1981 r. Pan Jezus zechciał w oczywisty sposób, w osobie swego sługi, powtórzyć znak krzyża, pod opiekuńczym spojrzeniem Maryi”. Pięknie, jeśli pamiętamy, aby pomodlić się do Maryi o potrzebną opiekę. Ale niestety często rozumiemy to na zasadzie oczekiwania absolutnej ochrony przed jakimkolwiek niebezpieczeństwem; żeby żadna trudność lub wypadek nie miały miejsca. Jest to swoiste magiczne podejście. Modlę się i oczekuję, że uzyskam jasno określony efekt. Przy takim rozumieniu, Maryja powinna była rzeczywiście uchronić przed ciężko raniącą kulą. Jak wiemy, tak się jednak nie stało. Krew obficie popłynęła. Cierpienie było wielkie.

Czy w takim razie nie mówić o konkretnej opiece Maryi, a jedynie o jej ogólnej wstawienniczej obecności w Kościele? W wielu artykułach teologicznych akcent pada na prawdę, że Maryja wskazuje całym swym życiem na Jezusa. Prawda jak najbardziej zgodna z Ewangelią. Ale czy można pozostać na takim dużym poziomie abstrakcji? Wówczas, właściwie nie byłoby sensu, aby głębiej wiązać ze sobą wydarzenia w Fatimie i w Rzymie. Zwykły, przypadkowy zbieg okoliczności. W zacytowanym papieskim zdaniu, znajdujemy właściwy tok chrześcijańskiego myślenia i przeżywania. Wszystko tłumaczy jednoczesne zestawienie określeń: „powtórzyć znak krzyża” i „pod opiekuńczym spojrzeniem Maryi”.

W tym świetle, istota opieki Maryi polega na konkretnej troskliwej obecności. Maryja pomaga ufnie przyjąć słowa Jezusa: „Na świecie doznacie ucisku, ale odwagi! Jam zwyciężył świat” (J 16, 33). Jednakże owoce tej Matczynej troski mogą wyrazić się na dwa fundamentalne sposoby. Po pierwsze, Maryja może rzeczywiście uchronić od złego wydarzenia. Wtedy jednak często tego cudownego działania po prostu nie zauważamy. Po drugie, może dojść nawet do wielkiej tragedii, jak w przypadku Papieża. Wówczas sens Maryjnej opieki wyraża się w zewnętrznej minimalizacji skutków, czyli np. zamiast śmierci, ciężkie zranienie. Jednocześnie, wewnętrznie, obecność Maryi pomaga godnie znieść zaistniały krzyż. W rezultacie, człowiek zyskuje wyraźniej dostrzegalną szansę, aby pogłębić relację z Bogiem. Zaistniały krzyż jest rzeczywistym cierpieniem w doczesności. W perspektywie wiecznej, wraz z Maryją, krzyż ten staje się uprzywilejowaną drogą miłości, która wiedzie do Nieba.

Najświętsza Maryjo Panno, przyjmij skąpaną w majowej rosie różę wdzięczności za Twą codzienną troskliwą opiekę.

13 maja 2013 (J 16, 29-33)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1353 dostępny od 20:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.

Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka