Słowo na 17 lipca

Słowo na 17 lipca 2021. Msza z różańcem na żywo. Ewangelia i komentarz.


17 lipca 2021, Sobota

Sobota XV tygodnia zwykłego, Rok B, I (inne oficjum: tu)

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)

● Msze i nabożeństwa na żywo

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia (Mt 12, 14-21)


Jezus cichy i pokornego serca

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:


Faryzeusze wyszli i odbyli naradę przeciw Jezusowi, w jaki sposób Go zgładzić.

Gdy się Jezus dowiedział o tym, oddalił się stamtąd. A wielu poszło za Nim i uzdrowił ich wszystkich. Lecz zabronił im surowo, żeby Go nie ujawniali. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza:

«Oto mój Sługa, którego wybrałem;

Umiłowany mój, w którym moje serce ma upodobanie.

Położę ducha mojego na Nim, a On zapowie Prawo narodom.

Nie będzie się spierał ani krzyczał i nikt nie usłyszy na ulicach Jego głosu.

Trzciny zgniecionej nie złamie ani knota tlejącego nie dogasi, aż zwycięsko sąd przeprowadzi.

W Jego imieniu narody nadzieję pokładać będą».

Oto Słowo Pańskie.


   Komentarz Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).Uzdrawiający Laser Miłości


        Odczucie odśrodkowej siły, która chce człowieka maksymalnie rozproszyć na wszystkie strony świata. Ciemność beznadziei, która za wszelką cenę usiłuje biec w bliżej nieokreślonym kierunku i gdzieś znaleźć swe unicestwienie. Pożądanie, rozumiane jako chęć pochłonięcia świata. Konkretnie wyraża się to na przykład w pragnieniu jedzenia lub w chęci robienia zakupów; zwykłe rzeczy przekształcają się w przedmioty do pochłonięcia.

         Tego typu objawy są łatwe do wytłumaczenia, gdy w życiu człowieka nie ma zupełnie modlitwy lub stanowi ona tylko zewnętrzną formę i pozór, nie będąc autentycznym spotkaniem z Bogiem. Wówczas we wnętrzu człowieka rodzi się chaotyczna pustka, która domaga się jak najszybszego zapełnienia. Różne dobra doczesne przybierają wtedy postać zastępników Bożej obecności.

         Modlitwa, zwłaszcza będąca wyciszonym dłuższym trwaniem z Bogiem, powinna dawać doświadczenie pokoju, harmonii i wyciszenia. Zarazem substancjalna Boża obecność jest w stanie wypełnić ludzką duszę i raczej nie powinno wtedy budzić się gwałtowne pragnienie pochłaniania materii. A jednak nawet wtedy, gdy szczera modlitwa ma miejsce, pojawiają się wspomniane powyżej trudne doświadczenia. Dlaczego?

         Stając z tym dylematem przed Panem, w trakcie Adoracji Najświętszego Sakramentu usłyszałem w sercu głos, który przybrał charakter wyrazistej odpowiedzi i zarazem miłosiernej otuchy. Otóż nigdy nie można zniechęcać się. Trzeba wiernie trwać na modlitwie, zwłaszcza adoracyjno-kontemplacyjnej, w poczuciu bycia nędznym grzesznikiem, który podlega oczyszczeniu przez Boże Miłosierdzie. Adoracja ma wielką moc oczyszczającą. Jezus obecny pod postacią Świętej Hostii jest jak potężnie promieniujące laserowe światło. Z kolei ludzka dusza i ciało są wielkim nagromadzeniem słabości, zranień, grzechów i ich skutków, komasujących się przez kolejne lata. W ten sposób powstają kolejne zmurszałe i pordzewiałe warstwy.

         Wejście na drogę pustelniczą jest radykalnym podjęciem całej tej głęboko skrywanej rzeczywistości. Nie chodzi nawet o jakieś świadome akty zakłamania, lecz ujawnia się mnóstwo nieświadomych lub podświadomych procesów zachodzących w toku aktywnego i „zapędzonego” życia. Podjęcie drogi wyciszenia i zatrzymania prowadzi w prostej linii do ujawnienia się całej tej wielowarstwowej struktury zranień, słabości i grzesznych mechanizmów. Sakrament pokuty usuwa grzechy, ale nie unicestwia automatycznie całej otoczki procesów o charakterze cielesnym, psychicznym i duchowym. Tak więc można powiedzieć, że Adoracja jest czasem uzdrawiającego naświetlania Bożym Światłem Miłości Miłosiernej. Ten Chrystusowy Laser wysyła promienie Miłości, które docierają do chorych i stwardniałych warstw. Przepalenie nie dokonuje się od razu. Nie jest to powodowane ograniczonością Boga. Chodzi o to, że ludzki organizm nie zniósłby takiego natychmiastowego „przepalenia”. Dlatego laser delikatne wypala kolejne chore obszary. Zarazem pewne warstwy są bardzo grube i trzeba niewątpliwie wielu serii intensywnych naświetleń.

         Z tego płynie wielkie przesłanie Nadziei. Nie należy martwić się doraźnymi następstwami modlitwy. Bezpośrednim rezultatem modlitwy może być zarówno pokój i harmonia, jak i dysharmonia i pożądanie. Najważniejsze, aby pokornie cały czas poddawać terapii naświetlania przez Boży Laser. Taka postawa prowadzi do stopniowego oczyszczania i stanowi właściwy kierunek, aby na Wieczność zjednoczyć się z Absolutnie Czystym Bogiem. Takie zaś zjednoczenie nie dopuszcza jakiejkolwiek nieczystości w człowieku.

         Tak więc trzeba cierpliwie i pokornie pozwalać Jezusowi realizować proces duchowego uzdrowienia. Podejmując taką drogę, możemy być spokojni. Nawet jeśli z powodu dawnych i nowych słabości, umierając, będziemy mieli jeszcze wiele chorych obszarów, to w stanie Czyśćca Boże Miłosierdzie zakończy proces Świętej Terapii Oczyszczania.

         Panie Jezu Chryste. Ty jesteś pokornym Światłem, które uzdrawia. Niech Laser Miłości Ducha Świętego „przepala” mnie całego, abym mógł w pełni zamieszkać w Najczystszym Domu Ojca.

19 lipca 2014 (Mt 12, 14-21)Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.


   Komentarze i Dobra Homilia

Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu


Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


Najbardziej aktualna albo dzisiejsza (jeśli jest dostępna) homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′).

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Msza z Różańcem w Sanktuarium


Transmisja na żywo wieczornej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00, poprzedzonej Różańcem o 17:30.
Dostępne homilie i transmisje mszy z Abp Rysiem – TUTAJ.

Sobota, 17 lipca 2021
transmisja z Sanktuarium: 17:30 – różaniec, 18:00 msza święta.


Msza z różańcem
Źródło: Mocni w Duchu LiveRok Świętej Rodziny


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl