Słowo na 17 września 2021. Msza z różańcem na żywo. Ewangelia i komentarz.
17 września 2021, Piątek
Piątek XXIV tygodnia zwykłego, Rok B, I (wspomnienie św. Hildegardy z Bingen, dziewicy i doktora Kościoła; inne oficjum: tu). Forum Charyzmatyczne z Nealem Lozano „Modlitwa Uwolnienia” (zapisy tutaj)
● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)
● Msze i nabożeństwa na żywo
+ Komplet Czytań – rozwiń
1. czytanie (1 Tm 6, 2c-12)
Wierność zdrowej nauce i bezinteresowność w służbie Bożej
Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Tymoteusza
Najmilszy:
Tych rzeczy nauczaj i do nich zachęcaj! Jeśli ktoś naucza inaczej i nie trzyma się zdrowych nauk Pana naszego, Jezusa Chrystusa, oraz nauczania zgodnego z pobożnością, to jest nadęty, niczego nie pojmuje, lecz choruje na dociekania i słowne utarczki. Z nich rodzą się: zawiść, kłótliwość, bluźnierstwa, złośliwe podejrzenia, ciągłe spory ludzi o wypaczonym umyśle i pozbawionych prawdy – ludzi, którzy uważają, że pobożność jest źródłem zysku.
Wielkim zaś zyskiem jest pobożność w połączeniu z poprzestawaniem na tym, co się ma. Nic bowiem nie przynieśliśmy na ten świat; nic też nie możemy z niego wynieść. Mając natomiast żywność i odzienie, i dach nad głową, bądźmy z tego zadowoleni. A ci, którzy chcą się bogacić, popadają w pokusę i w zasadzkę diabła oraz w liczne nierozumne i szkodliwe pożądania. One to pogrążają ludzi w zgubie i zatraceniu. Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy. Za nimi to uganiając się, niektórzy zbłądzili z dala od wiary i sobie samym zadali wiele cierpień.
Ty natomiast, o człowiecze Boży, uciekaj od tego rodzaju rzeczy, a podążaj za sprawiedliwością, pobożnością, wiarą, miłością, wytrwałością, łagodnością. Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobywaj życie wieczne: do niego zostałeś powołany i o nim złożyłeś dobre wyznanie wobec wielu świadków.
Psalm (Ps 49 (48), 6-7. 8-10. 17-18. 19-20 (R.: por. Mt 5, 3))
Ubodzy duchem mają wstęp do nieba
Dlaczego miałbym się trwożyć w dniach niedoli, *
gdy otacza mnie złość podstępnych,
którzy ufają swoim dostatkom *
i chełpią się ogromem swego bogactwa?
Ubodzy duchem mają wstęp do nieba
Nikt przecież nie może samego siebie wykupić *
ani nie uiści Bogu ceny za siebie należnej.
Nazbyt jest kosztowne wyzwolenie duszy †
i nigdy mu na to nie starczy, *
aby żyć wiecznie i nie ulec zagładzie.
Ubodzy duchem mają wstęp do nieba
Nie martw się, gdy ktoś się wzbogaci, *
gdy wzrośnie zamożność jego domu,
bo kiedy umrze, nic nie weźmie z sobą, *
a jego bogactwo za nim nie pośpieszy.
Ubodzy duchem mają wstęp do nieba
I chociaż w życiu schlebia sam sobie: *
«Będą cię sławić, że urządziłeś się dobrze»,
iść musi do pokolenia swych przodków, *
do tych, co na wieki nie ujrzą światła.
Ubodzy duchem mają wstęp do nieba
Aklamacja (Por. Mt 11, 25)
Alleluja, alleluja, alleluja
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Łk 8, 1-3)
Niewiasty wspierają Jezusa ze swojego mienia
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:
Jezus wędrował przez miasta i wsie, nauczając i głosząc Ewangelię o królestwie Bożym. A było z Nim Dwunastu oraz kilka kobiet, które zostały uwolnione od złych duchów i od chorób, Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów; Joanna, żona Chuzy, rządcy Heroda; Zuzanna i wiele innych, które im usługiwały, udzielając ze swego mienia.
Oto Słowo Pańskie.
↑ Komentarz Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Bądź silną kobietą!
„Bądź silną kobietą!” W tych słowach zawarta jest rewelacyjna intuicja. Bez cienia wątpliwości, chodzi o coś bardzo głębokiego w kobiecej duszy. Nie jest przypadkiem, że te słowa są wypowiadane zarówno ustami, jak i głębokim biciem serca. Ale co to właściwie znaczy?
Współcześnie siła kobiety często utożsamiana jest z przebojowością, fizyczną atrakcyjnością, zdolnością do robienia kariery, seksualnym wyzwoleniem. Tak rozumiana silna kobieta nie poddaje się mężczyźnie, jest samowystarczalna. Jednak pomimo pozorów siły, kobiece serce w rzeczywistości krwawi. Pod pancerzem „jakaś pustka, coś nie gra”…
Inną skrajnością jest utrata wiary we własne siły. Dręczące myśli: „Nie potrafię być w życiu silna. Tak w ogóle nie daję sobie rady sama ze sobą!”.Nieraz „rezygnacja z siły” objawia się w postawie życiowego wycofania. Podejmowane każdego dnia prace domowe są przeżywane na zasadzie życiowej kapitulacji. Pojawiają się różne odcienie beznadziei i bezsiły. Z czasem nawet marzenia przestają wystarczać…
Czy można ograniczyć się do alternatywy: siła zewnętrzna lub bezsiła? Na szczęście Ewangelia odsłania jeszcze jedną drogę, która współcześnie często przypomina zarośniętą ścieżkę. Warto jednak pójść tym szlakiem. To znaczy jakim? Św. Łukasz pisze o Jezusie: „A było z Nim Dwunastu oraz kilka kobiet, które uwolnił od złych duchów i od słabości” (Łk 8, 1n). Oto świetna intuicja dla każdej kobiety. Być silną, to przede wszystkim do głębi ucieszyć się swą kobiecością. Mężczyźni mają swój wzorzec, a kobiety swój. Następnie na drodze kobiecości warto zrobić trzy kroki. Pierwszy, to uznanie swej słabości. Istnieje wiele złych duchów, które skutecznie osłabiają i niszczą; wpadanie w furię, przygnębiające zrzędzenie, nieczyste relacje, fizyczne przepracowanie. Pokorne uznanie „nie daję sobie rady” jest niezbędnym środkiem, aby w pełni otworzyć swe wnętrze. Spotkanie z Jezusem i Jego uzdrawiającą Mocą jest drugim krokiem. Wreszcie następuje trzeci krok, czyli bycie silną mocą samego Chrystusa. Kobieta staje się wtedy niezniszczalna! Słowa „jestem silna” stają się głęboko prawdziwe. Nie iluzja siły, nie brak siły, ale realna siła, która czerpie z Mocy Jezusa Chrystusa.
Świetnie widać „jak to działa” u Marii zwanej Magdaleną, „z której wyszło siedem demonów”. Warto doprecyzować, że w tradycji Zachodu pojawiło się błędne utożsamienie Marii Magdaleny z jawnogrzesznicą, obecną u faryzeusza Szymona, oraz z Marią z Betanii, siostrą Marty i Łazarza. Szczególnie mocno eksponowano wątek, że Maria Magdalena była nawróconą prostytutką, z której Jezus wyrzucił ducha nieczystości, po czym stała się pokutnicą, a nawet pustelnicą. W rzeczywistości, w Biblii mowa jest o trzech różnych kobietach.
Tak więc Maria Magdalena jest kobietą, z której Jezus „kiedyś wyrzucił siedem demonów” (Mk 16, 9). Siedem jest symbolem całości, zaś demony postrzegano jako źródło złego oddziaływania na człowieka. Tak więc Maria Magdalena była początkowo ofiarą jakiegoś całościowego zła, które doprowadziło ją do słabości i rozbicia zarówno w sferze fizycznej, psychicznej, jak i duchowej. Do poważnych problemów z ciałem i udręczoną psychiką mogły też dołączyć ciężkie upadki moralne. Na szczęście, Jezus z całej tej nędzy i słabości ją wyzwolił. Maria Magdalena odpowiedziała sercem pełnym wdzięczności. Całkowicie poświęciła się służbie Jezusowi, ofiarując wszelką niezbędną pomoc i wsparcie. Przeobraziła się w kobietę prawdziwie silną, uwolnioną od złych duchów, i wypełnioną teraz mocą Ducha Bożego. Przejawem tej świętej mocy stała wierność Umiłowanemu Panu aż do samego końca na Golgocie. Dzięki wielkiej miłości w sercu doświadczyła jako pierwsza spotkania ze Zmartwychwstałym, zyskując zaszczytne miano Apostołki Apostołów. Pierwotna słabość, dzięki uległości, została przekształcona przez Boga w świętą moc już tu na ziemi i, co najważniejsze, na zawsze w Niebie!
Jesteś kobietą? To odwagi, bądź silną kobietą! Tak, bądź silna mocą Jezusa w Twoim sercu!…
20 września 2013 (Łk 8, 1-3)
Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.
↑ Komentarze i Dobra Homilia
Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Najbardziej aktualna albo dzisiejsza (jeśli jest dostępna) homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′).
↑ Msza z Różańcem w Sanktuarium
Transmisja na żywo Koronki do Bożego Miłosierdzia (w ramach Forum z Nealem Lozano) o godzinie 15:00 oraz wieczornej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00, poprzedzonej Różańcem o 17:30.
Dostępne homilie i transmisje mszy z Abp Rysiem – TUTAJ.
Piątek, 17 września 2021 transmisja z Sanktuarium: 15:00 – koronka, 17:30 – różaniec, 18:00 msza święta.
Msza z różańcem
Źródło: Mocni w Duchu Live
Koronka do Bożego Miłosierdzia
Źródło: Mocni w Duchu Live
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl