Słowo na 22 maja

Słowo na 22 maja 2021. Ewangelia i rozważanie, msza, różaniec i nabożeństwo majowe online.


22 maja 2021, Sobota

Sobota VII tygodnia okresu wielkanocnego, Rok B, I, wspomnienie świętej Rity z Cascia, zakonnicy (inne oficjum: tu)

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)

● Msze i nabożeństwa na żywo

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia (J 21, 20-25)


Świadectwo św. Jana Apostoła

Słowa Ewangelii według Świętego Jana:


Gdy Jezus zmartwychwstały ukazał się uczniom nad jeziorem Genezaret, Piotr, obróciwszy się, zobaczył idącego za sobą ucznia, którego miłował Jezus, a który to w czasie uczty spoczywał na Jego piersi i powiedział: «Panie, któż jest ten, który Cię zdradzi?»

Gdy więc go Piotr ujrzał, rzekł do Jezusa: «Panie, a co z tym będzie?»

Odpowiedział mu Jezus: «Jeżeli chcę, aby pozostał, aż przyjdę, to cóż tobie do tego? Ty pójdź za Mną!»

Rozeszła się wśród braci wieść, że uczeń ów nie umrze. Ale Jezus nie powiedział mu, że nie umrze, lecz: «Jeśli Ja chcę, aby pozostał, aż przyjdę, to cóż tobie do tego?»

Ten właśnie uczeń daje świadectwo o tych sprawach, i on je opisał. A wiemy, że świadectwo jego jest prawdziwe.

Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, jakie trzeba by napisać.

Oto Słowo Pańskie.


   Komentarz Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).Chora czy Boża ciekawość?


        „Jesteś kimś niepowtarzalnym. Masz jedyną w swoim rodzaju drogę życiową. Nie jesteś tylko kolejnym egzemplarzem w serii „produktów”, wedle określonego wzorca”. Oto prawda, którą warto nosić głęboko w sercu. Bóg każdego człowieka prowadzi indywidualnie. To widać już na poziomie odmiennych cech fizycznych. Każdy ma swój specyficzny kod DNA. Ale o wiele bardziej kwestia oryginalności dotyczy sfery psychicznej i duchowej. Nie chodzi o to, aby odtworzyć w sobie jakąś doskonałą ideę ogólną. Czymś jeszcze gorszym byłoby oczekiwanie lub wręcz wywieranie presji, aby druga osoba realizowała swoje życie wedle naszej koncepcji jakiegoś ideału.

         Bóg w swej nieskończoności dla każdej osoby przygotował „święty plan”, który jest propozycją unikatowej drogi życiowej. W powiązaniu z tym sens ludzkiej ciekawości polega na tym, aby poszukiwać znaków woli Bożej odnośnie własnego życia. Niestety, istnieje wielka pokusa, że człowiek zacznie w niewłaściwy sposób interesować się życiem innych ludzi.

         Częstym powodem ciekawskiego zainteresowania jest pustka duchowa. Człowiek nie szuka woli Bożej i nie zastanawia się nad sobą. Skutkiem braku życia duchowego jest wewnętrzna pustka, która domaga się jakiegoś zapełnienia. Powstała próżnia zaczyna niejako wsysać wszelkie informacje odnośnie innych ludzi, zwłaszcza te najbardziej pobudzające i ekscytujące. Pogoń za sensacją jest objawem próżnej ciekawości. Tu nie ma troski i miłości, ale dominuje egoizm. Drugi jest tylko „dostawcą” ciekawostek, które następnie są żarłocznie konsumowane. Pod maską ewentualnego zamartwienia, „tym, co ona lub on robi”, jest obojętność i obłuda. Kto nie ma własnego życia, większość czasu spędza na „omawianiu” życia innych; „co ktoś zrobił i powiedział”. Istnieje też pokusa, aby wchodzić w miejsce Boga i odgrywać rolę „wyroczni”, która posiada „boską wiedzę”: „Ja wiem najlepiej, co dla ciebie jest dobre”. Przejawem tego jest próba uzurpowania sobie prawa do definitywnego określania, co drugi człowiek powinien w życiu robić. Pamiętajmy, zwłaszcza kwestia niepowtarzalnego życiowego powołania jest świętością, która rozgrywa się jedynie pomiędzy człowiekiem i Bogiem.

         Wiele światła daje nam ewangeliczny epizod, gdy Piotr pyta Jezusa odnośnie Jana: „Panie, a co z tym będzie?”. Dla uchwycenia sedna przekazu, trzeba zauważyć, że ta scena rozgrywa się wkrótce po tym, jak Piotr otrzymał od Jezusa misję „pasienia owiec”. Odpowiedź Jezusa jest mocna i zdecydowana: „Co tobie do tego? Ty pójdź za Mną” (por. J 21, 20-25). Wyrazisty przekaz! Chrystus kwestionuje pustą ciekawość i obliguje do zajęcia się wypełnianiem woli Bożej we własnym życiu. U Piotra pojawił się jeszcze problem nierozróżnienia „spraw ważnych” i „kwestii fundamentalnej”; niejako wszedł w Boże kompetencje. Piotr otrzymał misję „pasienia owiec”, ale nie określania „powołania owiec”. W tym względzie Autorem jest tylko Bóg.

         W tym duchu rodzice i różni decydenci mogą służyć pomocą w znalezieniu odpowiedzi, jak „iść za Jezusem”. Ale ostatecznie człowiek sam musi podjąć trud odczytania i podjęcia swego życiowego powołania. Podobnie nikt nie może zmuszać do posiadania określonych przekonań. Wolność sumienia jest świętym darem ofiarowanym przez Boga. Gdy jest jakaś presja, trzeba zdecydowanie powiedzieć: „Co tobie do tego?”!

         Gdy wola Boża i sumienie są priorytetem, zainteresowanie drugim człowiekiem nabiera nowego sensu. Tym razem jest to znak Bożej miłości. Celem staje się „posługa dobroci”. Gdy dwie osoby obdarzają się miłością, pragną o sobie jak najwięcej wiedzieć. Jest to zdrowa postawa. Uzyskana wiedza jest bowiem formą przyjmowania drugiej osoby do własnego życia; podobnie ze swej strony, ofiarowywana wiedza jest znakiem ufnego obdarowywania sobą. Przestrzeganie ścisłej tajemnicy odnośnie „wiedzy wzajemnej” jest świętością, której złamanie jest śmiertelną zdradą.

         Boże, bądź uwielbiony w niepowtarzalnym życiu każdego człowieka. Maryjo, ochraniaj nas przed „złą ciekawością” i wspieraj na drodze „świętego zainteresowania” Wolą Bożą…

23 maja 2015 (J 21, 20-25)Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.


   Komentarze i Dobra Homilia

Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu


Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


Dzisiejsza albo najbardziej aktualna dostępna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (najwcześniej po transmisji mszy świętej) (~10-25′).

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Msza z Abp Rysiem oraz Msza z Różańcem i nabożeństwo majowe


Transmisja dzisiejszej mszy ze święceniami diakonatu na żywo z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem o godzinie 10:00 (transmisja mszy ze święceniami diakonatu) oraz wieczornej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00, poprzedzonej Różańcem o 17:30 a zakończonej nabożeństwem majowym.

Sobota, 22 maja 2021, godzina 10:00 – msza z Abp Rysiem

w transmisji z Sanktuarium: 17: 30 – różaniec, 18:00 msza święta, ok 18:45 nabożeństwo majowe.


Abp Ryś – Msza święta
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Różaniec, Msza i Majowe
Źródło: Mocni w Duchu LiveRok Świętej Rodziny


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl