Słowo-na-30-lipca-2022

30 lipca 2022. Słowo na 17 sobota okresu zwykłego w roku II. Czytania, Ewangelia i komentarz


30 lipca 2022, Sobota

Sobota XVII tygodnia zwykłego (rok II; inne oficjum: tu)

● Czytania
● Ewangelia
● Rozważanie Ojca Pustelnika (lectio ~2-3′)
● Inne komentarze (video ~3-35′)

+   Wszystkie czytania – rozwiń

  Ewangelia (Mt 14, 1-12)


Śmierć Jana Chrzciciela

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:


W owym czasie doszła do uszu tetrarchy Heroda wieść o Jezusie. I rzekł do swych dworzan: «To Jan Chrzciciel. On powstał z martwych i dlatego moce cudotwórcze w nim działają».

Herod bowiem kazał pochwycić Jana i związanego wtrącić do więzienia z powodu Herodiady, żony brata jego, Filipa. Jan bowiem upominał go: «Nie wolno ci jej trzymać». Chętnie też byłby go zgładził, bał się jednak ludu, ponieważ miano go za proroka.

Otóż, kiedy obchodzono urodziny Heroda, tańczyła wobec gości córka Herodiady i spodobała się Herodowi. Zatem pod przysięgą obiecał jej dać wszystko, o cokolwiek poprosi. A ona przedtem już podmówiona przez swą matkę powiedziała: «Daj mi tu na misie głowę Jana Chrzciciela!» Zasmucił się król. Lecz przez wzgląd na przysięgę i na współbiesiadników kazał jej dać. Posławszy więc kata, kazał ściąć Jana w więzieniu. Przyniesiono głowę jego na misie i dano dziewczynie, a ona zaniosła ją swojej matce.

Uczniowie zaś Jana przyszli, zabrali jego ciało i pogrzebali je; potem poszli i donieśli o tym Jezusowi.Oto Słowo Pańskie.


   Rozważanie Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).Heroiczna wierność Bogu


     Życie, naszpikowane głębokimi wątpliwościami, to niszczące udręczenie. Doświadczenie oczywistości Bożej prawdy to życiodajny dar. Dlatego wszelka święta pewność, która wypełnia umysł i serce, jest skarbem. Ale każdy autentyczny skarb ma to do siebie, że trzeba za niego zapłacić bardzo wysoką cenę. Jeżeli sprawa dotyczy Bożej prawdy, może chodzić nawet o najwyższą cenę przelanej krwi.

      Gdy człowiek zdecydowanie pragnie realizować Bożą Wolę, wtedy bezpardonowo do akcji wkracza szatan. Nieraz działa bezpośrednio, ale najczęściej posługuje się ludźmi. Jeden z doświadczonych pustelników podzielił się bardzo ważną obserwacją. Otóż, gdy ktoś podejmuje powołanie pustelnicze, wówczas szatan czuje potężne zagrożenie. Wszak chodzi o powołanie, które całkowicie nastawione jest na odejście od świata i życie tylko dla Boga. Dlatego w niektórych ludzkich duszach, ulegających pokusie, powstaje złowrogi opór wobec pustelniczej rzeczywistości. Jest to konsekwencja podszeptów diabła, który usiłuje zablokować rodzące się dobro. Każdy, kto podejmuje na serio drogę pustelniczą, i w ogóle wszelką drogę Prawdy Bożej, musi być świadomy, że stanie się celem ataku.

      Wyraziście widać to na przykładzie św. Jana Chrzciciela, który na pustyni szlifował swą relację z Bogiem. Ogołocony i uwolniony z różnych światowych iluzji jasno postrzegał Boże Przykazania. Posłuszny głosowi sumienia, motywowany troską o zbawienie, wskazywał m.in. Herodowi na konieczność zmiany grzesznego życia. W odpowiedzi nie otrzymał słów wdzięczności, ale doświadczył śmiercionośnego aktu zemsty. Szatan, rękoma i ustami Heroda i Herodiady, zabił świętego proroka i pustelnika. Jak najdosłowniej, głowa Jana Chrzciciela została ścięta. Jakże przygnębiająca tragedia ludzi, którzy stają się współpracownikami diabła w uśmiercaniu świadków prawdy.

      Na szczęście, są także ludzie, którzy zdecydowanie otwierają swe serca na Bożą Miłość i Prawdę. Po zamordowaniu Jana Chrzciciela w Ewangelii znajdujemy bardzo ważną informację: „Uczniowie zaś Jana przyszli, zabrali jego ciało i pogrzebali je; potem poszli i donieśli o tym Jezusowi” (por. Mt 14, 12). Przedziwna rzeczywistość: jedni ciało torturują i szatańsko zabiją, drudzy zaś ciało traktują z szacunkiem i powierzają Bogu.

      Wydarzenia, które miały miejsce w życiu św. Jana Chrzciciela, to latarnia wskazująca Wieczność, pośród doczesnych ciemności. Jeśli ktoś na serio pragnie być świadkiem Boga, warto aby zdawał sobie sprawę z trzech fundamentalnych spraw. Przede wszystkim trzeba być heroicznie wiernym doświadczanej w sumieniu prawdzie i nie można się złamać. Następnie na horyzoncie pojawią się ludzie, którzy będą narzędziami w ręku złego; będą stawiać opór i utrudniać życie. Najczęściej nie chodzi o zagrożenie w sensie fizycznego zabicia ciała. Z reguły bolesne ciosy polegają na psychicznym dręczeniu. Są to słowa i zachowania, które sukcesywnie niszczą psychikę. Oczywiście konsekwencją takiego działania są także choroby i zabijanie ciała. W cyklonie tych morderczych zmagań trzeba z miłującą determinacją powtarzać prawdę: „Mogą zabić moje ciało, mogą nawet zniszczyć moją psychikę, ale ducha nie złamią mi nigdy!”.

      Wreszcie trzeba mieć otwarte oczy i wyczulone serce, gdyż Bóg pośle nam także ludzi, którzy szczerze będą pragnęli nas wspierać. Ci Boży posłańcy będą balsamem dla naszej duszy, psychiki i ciała; będą nas wspierać i opowiadać Jezusowi o naszych zmaganiach. Taka przyjacielska obecność to bezcenny dar na drodze powołania, które można określić mianem: „umrzeć za życia”. Tacy przyjaciele będą towarzyszyć w umieraniu. Nie będą snuć swych „mądrości, że trzeba żyć”, ale pokornie staną się współ-uczestnikami codziennego umierania, które w Jezusie prowadzi do Życia Wiecznego.

      Jan Chrzciciel miał odwagę stracić życie doczesne, z miłości do Bożej Prawdy i Wiecznego Życia. W ten sposób stał się Poprzednikiem samego Jezusa Chrystusa, który umarł i Zmartwychwstał. Św. Janie Chrzcicielu, módl się za nami, abyśmy mieli ufną odwagę pójść drogą ku Niebu…

2 sierpnia 2014 (Mt 14, 1-12)Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.   Inne komentarze1) Zamiast homilii wprowadzenie do Lectio Divina księży Salwatorianów, odcinek 700 (~5-35′). Wyświetla się najnowsze dostępne nagranie. Pozostałe odcinki dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku).

Słowo na jutro
Źródło: CFD


2) Zoom Mocnych w Duchu (dostępny od 5:00 rano ~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (dostępne od godziny 00.00 ~5-7′). Przycisk powinien wyświetlać najbardziej aktualny odcinek, czasem jednak trzeba go odszukać w rozwijanej playliście.

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu


Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


3) Dzisiejsza albo najbardziej aktualna dostępna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka