Słowo na 4 listopada 2021. Msza z różańcem na żywo. Ewangelia i komentarz.
4 listopada 2021,
Czwartek XXXI tygodnia zwykłego, Rok B, I wspomnienie św. Karola Boromeusza (inne oficjum: tu)
● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)
● Msze i nabożeństwa na żywo
● Nowenna do św. Elżbiety od Trójcy
+ Komplet Czytań – rozwiń
1. czytanie (Rz 14, 7-12)
I w życiu, i w śmierci należymy do Pana
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian
Bracia:
Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc, i w śmierci należymy do Pana. Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi, jak nad żywymi.
Dlaczego więc ty potępiasz swego brata? Albo dlaczego gardzisz swoim bratem? Wszyscy przecież staniemy przed trybunałem Boga.
Napisane jest bowiem: «Na moje życie – mówi Pan – przede Mną zegnie się wszelkie kolano, a każdy język wielbić będzie Boga». Tak więc każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu.
Psalm (Ps 27 (26), 1bcde. 4. 13-14 (R.: por. 13))
W krainie życia ujrzę dobroć Boga
Pan moim światłem i zbawieniem moim, *
kogo miałbym się lękać?
Pan obrońcą mego życia, *
przed kim miałbym czuć trwogę?
W krainie życia ujrzę dobroć Boga
O jedno tylko Pana proszę i o to zabiegam, †
żebym mógł zawsze przebywać w Jego domu *
po wszystkie dni mego życia,
abym kosztował słodyczy Pana, *
stale się radował Jego świątynią.
W krainie życia ujrzę dobroć Boga
Wierzę, że będę oglądał dobra Pana *
w krainie żyjących.
Oczekuj Pana, bądź mężny, *
nabierz odwagi i oczekuj Pana.
W krainie życia ujrzę dobroć Boga
Aklamacja (Mt 11, 28)
Alleluja, alleluja, alleluja
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Łk 15, 1-10)
Przypowieści o zagubionej owcy i zagubionej drachmie
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:
W owym czasie przybliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie, mówiąc: «Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi».
Opowiedział im wtedy następującą przypowieść:
«Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: „Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła”.
Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia.
Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie? A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: „Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam”.
Tak samo, powiadam wam, radość nastaje wśród aniołów Bożych z powodu jednego grzesznika, który się nawraca».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Poszukiwanie i radość
Każdy może się w życiu pogubić… Umysł ogarniają wtedy niewłaściwe myśli, które totalnie absorbują i sprowadzają na manowce. Serce wypełniają uczucia, które sprawiają, że złudne wyobrażenia przysłaniają rzeczywistość. Zło ma bardzo wielką siłę zniewalającego rażenia. Gdy dodatkowo występuje kusicielskie działanie szatana, grzeszne zachowanie zaczyna przyciągać swą ofiarę jak magnes drobne opiłki żelaza. Gdy człowiek ulegnie temu zniewalającemu oddziaływaniu, następuje zejście z dobrej drogi i wejście na „ścieżkę” lub „autostradę” zła.
Gdy słabość stanie się jawna, ludzkie reakcje mogą być bardzo bolesne, wręcz okrutne. Najbardziej smutne jest to, że pojawiają się osądy i potępiające stwierdzenia. Zagubiony człowiek zostaje wrzucony do „masy potępionych” i spisany na straty. Wszelki kontakt z nim zostaje zabroniony lub niemile widziany. Taką postawę prezentowali faryzeusze i uczeni w Piśmie, którzy szemrali między sobą odnośnie Jezusa: „Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi” (por. Łk 15, 1-10). Specyfiką reakcji faryzejskiej jest oskarżenie grzesznika i brak jakiegokolwiek współczucia. Zagubiony człowiek jest pogardzany i definitywnie przekreślony. Nie ma tu szczerego poszukiwania metody, która skutecznie pozwoliłaby przyjść potrzebującemu z pomocą. Ważniejsze jest szczycenie się swą sprawiedliwością i doskonałością.
Warto prosić Boga, aby chronił przed taką postawą. Zarazem trzeba być przygotowanym, że niektórzy tylko czekają na „atrakcyjny materiał”, który pozwoliłby rzucać siarczyste gromy lub kierować lekceważące uśmieszki. Na szczęście Bóg jest zawsze po stronie człowieka. Jezus pięknie odmalowuje blask Bożego Miłosierdzia.
Na plan pierwszy wysuwa się troska o wszystkich ludzi. Nikt nie jest tylko elementem bezimiennej masy. Każdego człowieka Bóg traktuje jako niepowtarzalny duchowy wszechświat. Istotne jest także to, że po zejściu na złą drogę, Bóg nie oskarża, lecz wyrusza na poszukiwanie zagubionego. Jest gotów zostawić nawet dziewięćdziesiąt dziewięć sprawiedliwych owiec, aby całą energię skupić na odnalezieniu tej, która się zagubiła. Uwieńczeniem owocnego poszukiwania jest wielka radość, że grzesznik wszedł na drogę nawrócenia. Wraz z Bogiem cieszy się całe niebo. To oznacza, że święci są prawdziwymi przyjaciółmi, którzy wiedząc o naszych słabościach i grzechach, dyskretnie starają się nam pomóc w powrocie na dobrą drogę. Każde nawrócenie jest powodem ogromnej radości.
Jezus ten proces wyjaśnia przy pomocy dwóch przypowieści: o pasterzu i zagubionej owieczce oraz o kobiecie, która zgubiła i odnalazła swą drachmę. Można powiedzieć, że w ten sposób miłosierdzie Boże zostaje zobrazowane przez „czynnik męski” i „czynnik żeński”, „aspekt ojcowski” i „aspekt macierzyński”. Istnieje niezwykły „geniusz kobiecy”, który może sprawić, że mężczyzna zrezygnuje ze zła, podejmie nawrócenie i zacznie utwierdzać się w dobru. W nieco inny sposób mężczyzna ma zdolność, aby pomóc kobiecie uporządkować wcześniejszy niszczący chaos. Owocem tego jest „radość jasności” po „smutku ciemności”.
Jest jeszcze jeden niezwykły fakt. Otóż Bóg walczy o człowieka aż do samego końca. Nieraz sytuacja wydaje się po ludzku całkowicie beznadziejna. Wszelkie działania i modlitwy nie przynoszą widzialnego skutku w postaci zejścia grzesznika ze złej drogi. Ale to nie oznacza, że klamka definitywnie zapadła. Tylko szatan i jego naśladowcy lubują się w ferowaniu wyroków w rodzaju: „już nic z niego/niej nie będzie”. Jezus i święci do końca wierzą, że nawet największy złoczyńca ostatecznie nawróci się i przyjmie dar zbawienia. Nigdy nikogo nie można przekreślać. Nawet jeśli już nie mamy pomysłu, jak pomóc, zawsze możemy trwać w postawie ufnej wiary. To bardzo ważne. Poprzez naszą wiarę dopływają zwiększone ilości strumieni łask do osoby, która uwikłana jest w zło. Brak oskarżających osądów i współczujące wsparcie jest pięknym aktem poszukiwania, który wprowadza „klimat dobra” nawet tam, gdzie wszędzie unoszą się „opary zła”.
Gdy się pogubiliśmy, dajmy się odnaleźć. Gdy ktoś się pogubił, starajmy się go odnaleźć…
5 listopada 2015 (Łk 15, 1-10)
Powyższe rozważanie w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.
↑ Komentarze video
Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Dobra Homilia
Najbardziej aktualna albo dzisiejsza (jeśli jest dostępna) homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′).
↑ Msza z Różańcem w Sanktuarium
Transmisja na żywo wieczornej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00, poprzedzonej Różańcem o 17:30.
Dostępne homilie i transmisje mszy z Abp Rysiem – TUTAJ.
Czwartek, 4 listopada 2021, transmisja z Sanktuarium: 17:30 – różaniec, 18:00 – msza święta.
Msza z różańcem
Źródło: Mocni w Duchu Live
↑ Nowenna do świętej Elżbiety od Trójcy Przenajświętszej – dzień 6
Szósty dzień nowenny do świętej Elżbiety od Trójcy Świętej.
Dzień 6. – OGIEŃ
Źródło: Karmel.pl
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl