Słowo na 16 lipca 2021. Msza z różańcem na żywo. Ewangelia i komentarz.
16 lipca 2021, Piątek
Piątek XV tygodnia zwykłego, Rok B, I, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (inne oficjum: tu)
● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)
● Msze i nabożeństwa na żywo
+ Komplet Czytań – rozwiń
1. czytanie (Wj 11, 10-12, 14)
Baranek paschalny
Czytanie z Księgi Wyjścia
Mojżesz i Aaron dokonali wszystkich cudów wobec faraona, lecz Pan uczynił upartym serce faraona, tak iż wzbraniał się wypuścić Izraelitów ze swego kraju.
Pan powiedział do Mojżesza i Aarona w ziemi egipskiej: «Miesiąc ten będzie dla was początkiem miesięcy, będzie pierwszym miesiącem roku! Powiedzcie całemu zgromadzeniu Izraela tak: Dziesiątego dnia tego miesiąca niech się każdy postara o baranka dla rodziny, o baranka dla domu. Jeśliby zaś rodzina była za mała do spożycia baranka, to niech się postara o niego razem ze swym sąsiadem, który mieszka najbliżej jego domu, aby była odpowiednia liczba osób. Liczyć je zaś będziecie dla spożycia baranka według tego, co każdy może spożyć.
Baranek będzie bez skazy, samiec, jednoroczny; wziąć możecie jagnię albo koźlę. Będziecie go strzec aż do czternastego dnia tego miesiąca, a wtedy zabije go całe zgromadzenie Izraela o zmierzchu. I wezmą krew baranka, i pokropią nią odrzwia i progi domu, w którym będą go spożywać.
I tej samej nocy spożyją mięso pieczone w ogniu, i chleby przaśne będą spożywali z gorzkimi ziołami. Nie będziecie spożywać z niego nic surowego ani ugotowanego w wodzie, lecz upieczone na ogniu, z głową, nogami i wnętrznościami. Nie może nic pozostać z niego na dzień następny. Cokolwiek zostanie z niego na następny dzień, w ogniu spalicie. Tak zaś spożywać go będziecie: biodra wasze będą przepasane, sandały na waszych nogach i laska w waszym ręku. Spożywać będziecie pośpiesznie, gdyż jest to Pascha na cześć Pana.
Tej nocy przejdę przez Egipt, zabiję wszystko pierworodne w ziemi egipskiej, od człowieka aż po bydło, i odbędę sąd nad wszystkimi bogami Egiptu – Ja, Pan. Krew posłuży wam do oznaczenia domów, w których będziecie przebywać. Gdy ujrzę krew, przejdę obok i nie będzie pośród was plagi niszczycielskiej, gdy będę karał ziemię egipską.
Dzień ten będzie dla was dniem pamiętnym i obchodzić go będziecie jako święto dla uczczenia Pana. Po wszystkie pokolenia – na zawsze w tym dniu będziecie obchodzić święto».
Psalm (Ps 116B (115), 12-13. 15 i 16bc. 17-18 (R.: por. 13))
Kielich zbawienia wzniosę w imię Pana
Albo: Alleluja
Czym się Panu odpłacę *
za wszystko, co mi wyświadczył?
Podniosę kielich zbawienia *
i wezwę imienia Pana.
Kielich zbawienia wzniosę w imię Pana
Albo: Alleluja
Cenna jest w oczach Pana *
śmierć Jego wyznawców.
Jestem Twym sługą, synem Twojej służebnicy, *
Ty rozerwałeś moje kajdany.
Kielich zbawienia wzniosę w imię Pana
Albo: Alleluja
Tobie złożę ofiarę pochwalną *
i wezwę imienia Pana.
Wypełnię me śluby dla Pana *
przed całym Jego ludem.
Kielich zbawienia wzniosę w imię Pana
Albo: Alleluja
Aklamacja (Por. J 10, 27)
Alleluja, alleluja, alleluja
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mt 12, 1-8)
Syn Człowieczy jest Panem szabatu
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Pewnego razu Jezus przechodził w szabat pośród zbóż. Uczniowie Jego, odczuwając głód, zaczęli zrywać kłosy i jeść ziarna.
Gdy to ujrzeli faryzeusze, rzekli Mu: «Oto twoi uczniowie czynią to, czego nie wolno czynić w szabat».
A On im odpowiedział: «Czy nie czytaliście, co uczynił Dawid, gdy poczuł głód, on i jego towarzysze? Jak wszedł do domu Bożego i jadł chleby pokładne, których nie było wolno jeść ani jemu, ani jego towarzyszom, lecz tylko kapłanom?
Albo nie czytaliście w Prawie, że w dzień szabatu kapłani naruszają w świątyni spoczynek szabatu, a są bez winy? Oto powiadam wam: Tu jest coś większego niż świątynia.
Gdybyście zrozumieli, co znaczy: „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”, nie potępialibyście niewinnych. Albowiem Syn Człowieczy jest Panem szabatu».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Komentarz Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Zbawienna koronka
Pewna osoba podzieliła się radosną wiadomością. Odmówiła koronkę do Miłosierdzia Bożego przy umierającym. Bóg powołał kolejnego człowieka z tego świata do Wieczności. W tym po ludzku smutnym doświadczeniu było jednak wiele Bożej nadziei. Odejściu z ziemskiego padołu do Domu Ojca towarzyszyła modlitwa do Miłosierdzia Bożego. Takie duchowe wsparcie, to w pełni uzasadniony powód do radości. To wielka sprawa móc kogoś wspomóc w ostatniej ziemskiej drodze.
Osoba, która pomodliła się, pracuje w szpitalu. Co pewien czas ktoś umiera. W tych szczególnych chwilach dokonują się bardzo ważne sprawy, zwłaszcza w perspektywie duchowej. Na przykład w pewnej sytuacji z tego świata odchodziła samotna kobieta. W trakcie choroby nikt nie odwiedził jej w szpitalnej sali. Jednocześnie w ciągu życia, gdy była zdrowa, wyświadczyła dużo dobra. Wiadomo, ludzie łatwo zapominają otrzymane dobro. Nie ma prostych schematów. W każdym razie nikt się nie pojawił, aby odwiedzić chorą. Przypomina się dramatyczne wydarzenie zbawcze, gdy Jezus samotnie umierał na Krzyżu. Jednakże swoistym działaniem Opatrzności i Bożą odpłatą była piękna postawa innych chorych. Gdy powoli zbliżała się śmierć, solidarnie na oddziale zaczęto odmawiać różaniec. Ostatnie tchnienie umierającego dokonało się przy pomocy powietrza, które było przeniknięte świeżą wonią modlitwy.
Po usłyszeniu tej wzruszającej historii, zapytałem, czy odmawiana jest przy umierającym także koronka do Miłosierdzia Bożego. Okazało się, że taka praktyka modlitewna raczej nie ma miejsca. To stwierdzenie stało się dobrym pretekstem, aby wyjaśnić zasady odmawiania tej bezcennej modlitwy. To bardzo prosta forma modlitewnego wołania, w oparciu o zwykłą koronkę różańcową. Nie trzeba wiele czasu, a tak wiele można dokonać, zwłaszcza w przypadku odmawiania przy umierającym. Można śmiało powiedzieć: zbawienne kilka minut. Pragę podkreślić określenie: „zbawienne”! Czy nie jest to przejaw przesadnej dewocji? A może lepiej skoncentrować się tylko na działaniach medycznych? Może trwać w poczuciu przygnębiającego smutku i w stanie rozpaczy? W sumie dla człowieka niewierzącego gasną wszelkie światła. Ale rzecz wygląda zupełnie inaczej dla człowieka, który z zaufaniem i wiarą przyjmuje słowa Jezusa Chrystusa. Zbliżamy się wtedy tak naprawdę nie do końca, ale do Wielkiego Początku.
Otóż koronka do Miłosierdzia Bożego nie jest tylko ludzkim wytworem. Jezus osobiście objawił ją świętej Faustynie Kowalskiej 13/14 września 1935 roku i zachęcił do gorliwego odmawiania. Obecnie jest to jedna z najbardziej popularnych modlitw na świecie. Tłumaczona jest nawet w małych narzeczach afrykańskich. Jezus związał z odmawianiem koronki do Miłosierdzia Bożego konkretne obietnice. Św. Faustyna otrzymała m.in. następujące zapewnienie w objawieniach spisanych w „Dzienniczku”: „Kiedy przy konającym odmawiają tę koronkę, uśmierza się gniew Boży, a miłosierdzie niezgłębione ogarnia duszę”.
Niezwykłe! Wystarczy, aby przy umierającym z miłością i ufnością odmawiać wspomnianą koronkę i tak wielkie łaski miłosierdzia wypraszamy na ostatnim etapie życia. Pomagamy ludzkiemu sercu w otwarciu się na Wieczne Zbawienie. Prawda ta przekracza możliwości ludzkiego zrozumienia. Ale skoro Jezus tak mówi, to widocznie tak jest. Tak więc pamiętajmy sami oraz zachęcajmy innych do wspierania umierających Koronką do Miłosierdzia Bożego. Chodzi o sprawy, które mają wpływ na całą Wieczność! Bądź uwielbiony Panie w Twym niezgłębionym Miłosierdziu. Bądź uwielbiony, że tak owocnie promieniujesz poprzez tę skromną, a jakże cenną koronkę. Dziękuję, że dajesz mi siły i zapał do odmawiania Twej świętej koronki do Miłosierdzia Bożego…
17 lipca 2015 (Mt 12, 1-8)
Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.
↑ Komentarze i Dobra Homilia
Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Najbardziej aktualna albo dzisiejsza (jeśli jest dostępna) homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′).
↑ Msza z Różańcem w Sanktuarium
Transmisja na żywo wieczornej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00, poprzedzonej Różańcem o 17:30.
Dostępne homilie i transmisje mszy z Abp Rysiem – TUTAJ.
Piątek, 16 lipca 2021 transmisja z Sanktuarium: 17:30 – różaniec, 18:00 msza święta.
Msza z różańcem
Źródło: Mocni w Duchu Live
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl